reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zagranicznych składek nie można odliczyć

Zagranicznych składek nie można odliczyć

Osoby, które rozliczają się z dochodów uzyskanych za granicą, mogą korzystać z ulg podatkowych. Niestety, nie mogą odliczyć zagranicznych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Uzyskane dochody z pracy za granicą musimy wziąć pod uwagę w rozliczeniu rocznym. Stosuje się wtedy metody unikania podwójnego opodatkowania, czyli metodę wyłączenia z progresją lub metodę proporcjonalnego odliczenia. Niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, która będzie miała zastosowanie do opodatkowania naszych dochodów zagranicznych, możemy korzystać z ulg i odliczeń, które przyznaje nam ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Musimy jednak pamiętać, że nie skorzystamy ze wszystkich odliczeń. Przysługuje nam ulga rehabilitacyjna, internetowa, odsetkowa, odliczanie darowizn czy odliczenie 1 proc. na działalność organizacji pożytku publicznego. Można też korzystać z nowych ulg (ale z tych rozliczymy się za rok), które obowiązują od tego roku, czyli ulgi na nianie i działalność sportową. Osoby uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą korzystać z ulgi na nowe technologie.
Niestety, osoby uzyskujące dochody zagraniczne nie będą mogły odliczyć od dochodu i podatku składek zapłaconych za granicą na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od dochodu można odliczyć składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe lub potrącone w tym roku przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.). Podobna zasada odnosi się do zapłaconych składek zdrowotnych. W tym przypadku od podatku można odliczyć opłaconą w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika lub pobraną przez płatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. Jednak dotyczy to tylko składki zdrowotnej, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama