reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Marian Banaś nowym ministrem finansów

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów. Banaś zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską.

Banaś był dotąd sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

Doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach (m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego). Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 także szefem Służby Celnej.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979). W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).

Banaś zastąpi na stanowisku ministra finansów Teresę Czerwińską.

Jacek Sasin, powołany we wtorek (3 czerwca) na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował, że Czerwińska ma objąć "inną, ważną funkcję państwową".

"Minister Czerwińska przeprowadziła operację znalezienia źródeł finansowania projektów, które przedstawiliśmy przed wyborami. Ta operacja jest zakończona, bo w projekcie na ten rok źródła finansowania zostały wskazane, pieniądze na realizację wszystkich deklaracji, które złożyliśmy w ostatnich miesiącach są zabezpieczone. Finanse publiczne są w znakomitym stanie" - powiedział dziennikarzom Jacek Sasin.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

"Nie ma żadnego powodu, który pozwoliłby mówić, że minister Czerwińska odchodzi z powodu czegoś złego, co się dzieje w finansach publicznych. Tak nie jest. Przechodzi do innych zadań" - dodał.

Pytany, czy minister Czerwińska odchodzi na własną prośbę, odpowiedział: "Z tego co wiem, to tak". (PAP Biznes)

pel/ asa/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama