reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakres uslug doradcy podatkowego

Zakres uslug doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód.


TRZY PYTANIA DO... ALEKSANDRA RAMM
konsultanta w firmie TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy zakresem usług doradcy podatkowego a osoby mającej certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?
– Zarówno osoby wpisane na listę doradców podatkowych, jak i certyfikowani księgowi uprawnieni są do prowadzenia w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielania pomocy w tym zakresie. Do doradcy podatkowego możemy zwrócić się również o udzielenie porady, opinii i wyjaśnień na temat obowiązków podatkowych oraz w wymienionym zakresie zlecić mu występowanie w roli pełnomocnika w postępowaniu prowadzonym przed organami administracji publicznej oraz sądami administracyjnymi.

Czy wraz z szerszymi uprawnieniami ustawodawca nałożył na doradców podatkowych obowiązki, które nie mają zastosowania wobec certyfikowanych księgowych?
– Doradca podatkowy jest w szczególności obowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem i z zasadami etyki zawodowej oraz zachować w tajemnicy fakty i informacje, z którymi zapoznał się wykonując swój zawód. Zobligowany jest również do sygnowania nazwiskiem wszystkich pism sporządzonych w związku z wykonywaniem doradztwa podatkowego, zeznań i deklaracji wypełnianych w imieniu klientów.

Czy zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności?
– Tak. Warto jednakże zauważyć, iż o ile w przypadku doradców podatkowych kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia wykonywana jest przez ministra finansów oraz Krajową Radę Doradców Podatkowych, o tyle w przypadku księgowych nie określono zasad kontroli wykonania obowiązku ubezpieczenia ani nie wskazano konsekwencji jego zaniechania.

Aleksander Ramm
konsultant w firmie TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, specjalista w zakresie podatków dochodowych.
Rozmawiała Agnieszka Pokojska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama