| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad ujednoliceniem formularzy deklaracji w podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Podatki te, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nieprędko znajdą się w jednej ustawie.

Mirosław Barszcz, dotychczasowy wiceminister finansów, poinformował Gazetę Prawną, że ze względu na stopień skomplikowania i złożoności problemu prace nad zmianami w podatkach i opłatach lokalnych posuwają się bez pośpiechu.

– Nie chcemy popełnić jakichkolwiek błędów – tłumaczy. Reforma podatków i opłat lokalnych stoi pod znakiem zapytania. Nieoficjalnie w resorcie mówi się, że prace dotyczące tych podatków na razie zostały w ogóle wstrzymane i nie wiadomo, kiedy będą kontynuowane.

Jeszcze niedawno Ministerstwo Finansów twierdziło w odpowiedzi na interpelację posła Marka Kuchcińskiego z PiS, że w resorcie prowadzone są prace nad ujednoliceniem zasad opodatkowania nieruchomości. Przygotowywany miał być projekt ustawy łączący przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w jedną ustawę. Połączenie trzech podatków w jeden oznaczałoby zmniejszenie liczby składanych przez podatników deklaracji i informacji. W uchwalanych przez rady gmin wzorach formularzy podatnicy zgłaszaliby do opodatkowania wszystkie nieruchomości, w tym grunty rolne i leśne.

– Byłoby to dobre rozwiązanie, pod warunkiem że zmiany miałyby charakter czytelny. Każde uproszczenie podatków jest mile widziane, gdyż zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez podatników – ocenia Piotr Witkowski, radca prawny z kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania.

Na pocieszenie MF informuje, że 16 sierpnia tego roku rady gmin uzyskają nowe uprawnienie w zakresie składania przez podatników informacji i deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To, zdaniem resortu, ułatwi podatnikom wywiązywanie się z obowiązków. Z badania ankietowego przeprowadzonego w gminach w ubiegłym roku wynika, że ponad połowa samorządów zainteresowana jest wprowadzeniem takiej możliwości.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK