| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus informuje tylko wybranych podatników

Fiskus informuje tylko wybranych podatników

Projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada m.in. wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają status sprawdzonego podatnika, będą m.in. informowani na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej.


Nowe rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jednak już dziś Ministerstwo Finansów sprawdza, jak będzie ono funkcjonowało w praktyce. Od 1 kwietnia 2006 r. w trzech województwach: pomorskim, dolnośląskim i lubelskim prowadzony jest program pilotażowy dotyczący informowania podatników o planowanym podjęciu kontroli podatkowej. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie finansów wynika, że celem programu pilotażowego jest zebranie doświadczeń, które pozwolą ocenić, na ile możliwe jest wdrażanie nowych uregulowań prawnych oraz dokonanie oceny stopnia aprobaty programu przez podatników.
– Wprowadzenie takich rozwiązań ma skutkować racjonalizacją kontroli podatkowych – wyjaśniono nam w ministerstwie.

Pilotaż dla wybranych

Program pilotażowy prowadzony jest na razie w trzech województwach. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy zostali nim objęci.
– W województwie pomorskim programem objęto ponad 200 podatników. Nie zostali nim objęci podatnicy, z którymi dotychczasowy kontakt urzędu skarbowego był utrudniony, posiadający zaległości podatkowe, a także przeciwko którym prowadzone jest śledztwo czy dochodzenie – tłumaczyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Jak dodała, podatników objętych programem naczelnik właściwego urzędu skarbowego zawiadamia pisemnie o kontroli w terminie do 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia czynności.
– Oczekujemy, że program pilotażowy umożliwi podatnikom odpowiednie przygotowanie się do kontroli i w efekcie skróci czas i koszty kontroli – argumentowała nasza rozmówczyni.
W województwie lubelskim programem objęci zostali podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w okresie co najmniej 36 miesięcy. W ramach prowadzonego programu, urzędy skarbowe województwa lubelskiego w kwietniu 2006 roku wysłały 131 zawiadomień o planowanym rozpoczęciu kontroli.

Przedsiębiorcy są zadowoleni

W województwie dolnośląskim beneficjentami informacji o kontroli podatkowej są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 36 miesięcy, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy nie posiadali większych zaległości niż 3 proc. zadeklarowanego podatku.
– Obecnie urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego wystosowały w stosunku do kilkudziesięciu podatników zawiadomienia o planowanym postępowaniu kontrolnym. Reakcje zawiadomionych podatników były zróżnicowane, począwszy od informowania urzędu skarbowego o zagubieniu akt, poprzez obojętność aż do podziękowań wyrażonych na piśmie – stwierdziła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »