REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus informuje tylko wybranych podatników

Projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada m.in. wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają status sprawdzonego podatnika, będą m.in. informowani na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej.

Nowe rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jednak już dziś Ministerstwo Finansów sprawdza, jak będzie ono funkcjonowało w praktyce. Od 1 kwietnia 2006 r. w trzech województwach: pomorskim, dolnośląskim i lubelskim prowadzony jest program pilotażowy dotyczący informowania podatników o planowanym podjęciu kontroli podatkowej. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie finansów wynika, że celem programu pilotażowego jest zebranie doświadczeń, które pozwolą ocenić, na ile możliwe jest wdrażanie nowych uregulowań prawnych oraz dokonanie oceny stopnia aprobaty programu przez podatników.
– Wprowadzenie takich rozwiązań ma skutkować racjonalizacją kontroli podatkowych – wyjaśniono nam w ministerstwie.

Pilotaż dla wybranych

Program pilotażowy prowadzony jest na razie w trzech województwach. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy zostali nim objęci.
– W województwie pomorskim programem objęto ponad 200 podatników. Nie zostali nim objęci podatnicy, z którymi dotychczasowy kontakt urzędu skarbowego był utrudniony, posiadający zaległości podatkowe, a także przeciwko którym prowadzone jest śledztwo czy dochodzenie – tłumaczyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Jak dodała, podatników objętych programem naczelnik właściwego urzędu skarbowego zawiadamia pisemnie o kontroli w terminie do 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia czynności.
– Oczekujemy, że program pilotażowy umożliwi podatnikom odpowiednie przygotowanie się do kontroli i w efekcie skróci czas i koszty kontroli – argumentowała nasza rozmówczyni.
W województwie lubelskim programem objęci zostali podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w okresie co najmniej 36 miesięcy. W ramach prowadzonego programu, urzędy skarbowe województwa lubelskiego w kwietniu 2006 roku wysłały 131 zawiadomień o planowanym rozpoczęciu kontroli.

Przedsiębiorcy są zadowoleni

W województwie dolnośląskim beneficjentami informacji o kontroli podatkowej są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 36 miesięcy, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy nie posiadali większych zaległości niż 3 proc. zadeklarowanego podatku.
– Obecnie urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego wystosowały w stosunku do kilkudziesięciu podatników zawiadomienia o planowanym postępowaniu kontrolnym. Reakcje zawiadomionych podatników były zróżnicowane, począwszy od informowania urzędu skarbowego o zagubieniu akt, poprzez obojętność aż do podziękowań wyrażonych na piśmie – stwierdziła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Przedstawiciele izb skarbowych województw objętych pilotażem zgodnie podkreślają, że jest zbyt wcześnie, aby obiektywnie ocenić, jak instytucja sprawdzonego podatnika jest odbierana przez przedsiębiorców. Postanowiliśmy zatem zapytać o to samych zainteresowanych.
Marcin Zyguła, prezes hurtowni farmaceutycznej Promedic uważa, że informowanie o planowanej kontroli podatkowej to dobry pomysł, gdyż pozwoli firmie na przygotowanie np. niezbędnej dokumentacji czy chociażby pomieszczenia, w którym kontroler będzie mógł dokonywać swoich czynności.
– Kontrola, do której przygotuje się firma, będzie miała pozytywne konsekwencje zarówno dla podatnika, jak i fiskusa. Podatnik będzie spokojny, a kontroler będzie miał ułatwioną pracę. Przyspieszy to również całą procedurę – dodał nasz rozmówca.
Podobnego zdania jest Zbigniew Konderak, szef niewielkiej firmy dekarskiej. Jego zdaniem instytucja sprawdzonego podatnika pozwoli wypracować przyjazne relacje między podatnikami a organem skarbowym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA