REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus informuje tylko wybranych podatników

REKLAMA

Projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów zakłada m.in. wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają status sprawdzonego podatnika, będą m.in. informowani na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej.

Nowe rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jednak już dziś Ministerstwo Finansów sprawdza, jak będzie ono funkcjonowało w praktyce. Od 1 kwietnia 2006 r. w trzech województwach: pomorskim, dolnośląskim i lubelskim prowadzony jest program pilotażowy dotyczący informowania podatników o planowanym podjęciu kontroli podatkowej. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie finansów wynika, że celem programu pilotażowego jest zebranie doświadczeń, które pozwolą ocenić, na ile możliwe jest wdrażanie nowych uregulowań prawnych oraz dokonanie oceny stopnia aprobaty programu przez podatników.
– Wprowadzenie takich rozwiązań ma skutkować racjonalizacją kontroli podatkowych – wyjaśniono nam w ministerstwie.

Pilotaż dla wybranych

Program pilotażowy prowadzony jest na razie w trzech województwach. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy zostali nim objęci.
– W województwie pomorskim programem objęto ponad 200 podatników. Nie zostali nim objęci podatnicy, z którymi dotychczasowy kontakt urzędu skarbowego był utrudniony, posiadający zaległości podatkowe, a także przeciwko którym prowadzone jest śledztwo czy dochodzenie – tłumaczyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku. Jak dodała, podatników objętych programem naczelnik właściwego urzędu skarbowego zawiadamia pisemnie o kontroli w terminie do 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia czynności.
– Oczekujemy, że program pilotażowy umożliwi podatnikom odpowiednie przygotowanie się do kontroli i w efekcie skróci czas i koszty kontroli – argumentowała nasza rozmówczyni.
W województwie lubelskim programem objęci zostali podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w okresie co najmniej 36 miesięcy. W ramach prowadzonego programu, urzędy skarbowe województwa lubelskiego w kwietniu 2006 roku wysłały 131 zawiadomień o planowanym rozpoczęciu kontroli.

Przedsiębiorcy są zadowoleni

W województwie dolnośląskim beneficjentami informacji o kontroli podatkowej są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 36 miesięcy, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy nie posiadali większych zaległości niż 3 proc. zadeklarowanego podatku.
– Obecnie urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego wystosowały w stosunku do kilkudziesięciu podatników zawiadomienia o planowanym postępowaniu kontrolnym. Reakcje zawiadomionych podatników były zróżnicowane, począwszy od informowania urzędu skarbowego o zagubieniu akt, poprzez obojętność aż do podziękowań wyrażonych na piśmie – stwierdziła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Przedstawiciele izb skarbowych województw objętych pilotażem zgodnie podkreślają, że jest zbyt wcześnie, aby obiektywnie ocenić, jak instytucja sprawdzonego podatnika jest odbierana przez przedsiębiorców. Postanowiliśmy zatem zapytać o to samych zainteresowanych.
Marcin Zyguła, prezes hurtowni farmaceutycznej Promedic uważa, że informowanie o planowanej kontroli podatkowej to dobry pomysł, gdyż pozwoli firmie na przygotowanie np. niezbędnej dokumentacji czy chociażby pomieszczenia, w którym kontroler będzie mógł dokonywać swoich czynności.
– Kontrola, do której przygotuje się firma, będzie miała pozytywne konsekwencje zarówno dla podatnika, jak i fiskusa. Podatnik będzie spokojny, a kontroler będzie miał ułatwioną pracę. Przyspieszy to również całą procedurę – dodał nasz rozmówca.
Podobnego zdania jest Zbigniew Konderak, szef niewielkiej firmy dekarskiej. Jego zdaniem instytucja sprawdzonego podatnika pozwoli wypracować przyjazne relacje między podatnikami a organem skarbowym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA