reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zbędna kontrola czy konieczne badanie

Zbędna kontrola czy konieczne badanie

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowej ustawy o finansach publicznych. Proponuje się w wprowadzenie obligatoryjnego audytu w samorządach.

 

Mają go przeprowadzać co roku biegli rewidenci w samorządach wojewódzkich, powiatowych i gminnych (do 50 tys. mieszkańców), a co trzy lata w pozostałych jednostkach. Samorządowcy i eksperci jednak twierdzą, że będzie to kolejna kontrola w jednostkach samorządowych.

Obecnie kontrolę nad jednostkami sprawują regionalne izby obrachunkowe (RIO) i Najwyższa Izba Kontroli. Samorządy mają również audyt wewnętrzny.

Zdaniem resortu finansów, audyt wykonywany przez biegłych jest potrzebny, ponieważ regionalne izby obrachunkowe nie kontrolują np. bilansów jednostek, w których zdarzają się nieprawidłowości. RIO kontrolują sprawozdania i ich legalność, natomiast część bilansowa nie podlega żadnej kontroli. Resort chciał, aby ta część była badana przez biegłych. Może więc dochodzić do sytuacji, kiedy RIO wyda ocenę pozytywną, a biegły rewident negatywną. Resort liczy również na pomoc biegłych przy ustalaniu bilansu. Resort podkreśla więc, że chce wypełnić lukę w badaniach jednostek.

Łukasz Zalewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama