reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne dla twórców i naukowców zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie zostaną zlikwidowane.Jak zapewnił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, korzystne dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązania podatkowe nie zostaną zlikwidowane.


– Ta sprawa jest załatwiona. Tego uderzenia w środowiska twórcze z całą pewnością nie będzie. Odpowiadamy za to – powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania z środowiskami twórców.

Prezes PiS zaznaczył, że dostrzega potrzebę wsparcia ze strony państwa ludzi kultury, m.in. poprzez pozostawienie tego typu przywilejów podatkowych – informuje PAP.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział we wtorek, że w przyszłym tygodniu przedstawi własne propozycje w kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców.

– Prowadzę analizy w tej sprawie. W przyszłym tygodniu przedstawię własne propozycje – powiedział Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej. Premier nie odpowiedział na pytanie, czy rząd wycofa się z planowanego ograniczenia kosztów uzyskania przychodów. Dodał jedynie, że z możliwości odliczania kosztów uzysku korzystają „nie tylko te grupy, do których ulga jest skierowana”.

Także prezydent Lech Kaczyński ocenił wcześniej, że proponowane przez rząd rozwiązania podatkowe dotyczące twórców i naukowców są wysoce ryzykowne. Przypomnijmy, że obecnie koszty uzyskania przychodów m.in. dla twórców oraz artystów wykonawców wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone ze środków podatnika.

Opracowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w ustawie o PIT przewidywał niekorzystne zmiany w tym zakresie. MF proponowało, żeby od 2009 roku zlikwidować wspomniane 50-proc. koszty. Po zmianach twórcom przysługiwałyby koszty w wysokości określonej dla pracowników, co byłoby dla nich znacznie mniej korzystne.

Na lata 2007-2008 Ministerstwo Finansów zaproponowało rozwiązania przejściowe. W przypadku twórców wysokość kosztów uzyskania przychodów wynosiłaby 20 proc. przychodu.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama