reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na wniosek o dotacje nie są kosztem

Wydatki na wniosek o dotacje nie są kosztem

Wydatków poniesionych na sporządzenie wniosków o przyznanie dotacji nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - informuje Ministerstwo Finansów.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską tłumaczy, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Zgodnie zaś z z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Polski lub zagranicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają podatkowaniu albo są zwolnione z podatku dochodowego.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje, dopłaty, nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia określone w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47d lub pkt 114. Tak więc jeżeli wniosek dotyczy dotacji (dochodów) spełniających te kryteria, to wydatki na sporządzenie wniosku o takie dofinansowanie nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów analogicznie należy traktować także wydatki poniesione przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi na sporządzenie wniosku o dotację, która wolna jest od podatku dochodowego np. SAPARD czy PHARE. Również wydatki poniesione na opracowanie wniosku o uzyskanie dotacji z funduszy strukturalnych nie będą stanowiły kosztów podatkowych.

Część urzędów skarbowych odmawia podatnikom prawa do zaliczenia wymienionych wydatków do kosztów podatkowych firmy (np. pismo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 października 2005 r., PB2/005-SIP-174/05), inne zaś pozwalają na zaliczenie tych wydatków w koszty w formie odpisu amortyzacyjnego (pismo US w Ostródzie z 23 września 2005 r., nr PD/423-2/05).

Jeszcze inne stanowisko zajęły Urząd Skarbowy w Wysokiem Mazowieckiem (pismo z 15 lipca 2004 r., nr DFI/415/4/MG/2004) czy II Urząd Skarbowy Łódź Bałuty (pismo z 27 stycznia 2006 r., nr I/415-92-194/05/ZDB), które pozwoliły na bezpośrednie zaliczenie wydatków w koszty.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama