REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe mierniki jakości wykonywanych zadań

REKLAMA

Nowe mierniki do budżetu zadaniowego opracowali eksperci z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Określają one kryteria dla zadań, tak aby odpowiadały różnym potrzebom.

Nowe mierniki wykonalności zadań mają być uzupełnieniem mierników oddziaływania rezultatu i produktu na wszystkich trzech poziomach nowej klasyfikacji budżetowej, czyli na poziomie zadania, programu i funkcji strategicznych. Chodzi o określenie kryteriów dla zadań, tak aby odpowiadały na odmienne potrzeby poszczególnych grup. Użytkownik chce otrzymać jak najwięcej dóbr i usług o jak najlepszej jakości, czyli z jego punktu widzenia najważniejsza jest skuteczność i jakość wykonania zadania.
Podatnik chce zapłacić jak najmniejsze podatki, czyli dąży do tego, aby dana usługa była dostarczana przy jak najniższych kosztach. Z jego punktu widzenia najważniejsza więc będzie efektywność. Natomiast obywatel ocenia wpływ realizowanych zadań administracji rządowej na sytuację społeczno-gospodarczą państwa, np. czy zmniejszają się stopa bezrobocia i liczba popełnianych przestępstw oraz zwiększa przeciętna długość życia. Jak powiedział Gazecie Prawnej p.o. dyrektora departamentu, dr Tomasz Strąk, najprościej wytłumaczyć nowe mierniki, podając przykład.

– Jeżeli dla funkcji państwa: edukacja – jednym z priorytetów będzie likwidacja ekonomicznych barier edukacyjnych, to miernikiem oddziaływania (określanym z punktu widzenia obywatela) mógłby być np. odsetek młodzieży z rodzin ubogich, która osiągnęła wykształcenie średnie. Dla tak określonego priorytetu możliwe byłoby zdefiniowanie programu o nazwie przykładowo Ograniczanie ekonomicznych barier edukacyjnych, a w jego ramach zadanie Stypendia dla dzieci i młodzieży – tłumaczył Tomasz Strąk.

Dla zadania będą określone mierniki produktu z dwóch punktów widzenia: z punktu widzenia użytkownika będzie to liczba dzieci, które otrzymały stypendium w wyznaczonym terminie i w wysokości zgodnej z założeniami, natomiast z punktu widzenia podatnika – koszty funkcjonowania systemu stypendialnego lub liczba dzieci, które otrzymały stypendium. Na poziomie programu określone zostaną mierniki rezultatu: z punktu widzenia podatnika będą to koszty związane z obsługą systemu pomocy dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin, a z punktu widzenia obywatela – odsetek osób korzystających z pomocy państwa w ogólnej liczbie uczniów.
Warto pamiętać, że mierniki w systemie budżetowania zadaniowego stanowią jedną z istotnych jego części. Są to bowiem kryteria, które muszą być spełnione, aby można było uznać, że dane zadanie zostało właściwie wykonane. Stanowią one również trzon systemu odpowiedzialności, ponieważ za niewykonane zadanie będzie odpowiadała konkretna osoba, z imienia i nazwiska.

ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA