| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do urzędu skarbowego z nowym zeznaniem podatkowym

Do urzędu skarbowego z nowym zeznaniem podatkowym

Od dziś obowiązuje nowy wzór zeznania podatkowego, które podatnicy będą składać w przypadku nabycia rzeczy w drodze spadku lub darowizny.


Dziś wchodzą w życie dwa rozporządzenia dotyczące podatku od spadków i darowizn. Jest to rozporządzenie z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. nr 139, poz. 988) oraz rozporządzenie z dnia 3 sierpnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania przez notariuszy podatku od spadków i darowizn oraz wzoru deklaracji o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez notariuszy (Dz.U. nr 143, poz. 1035).Pierwsze z nich określa nie tylko wzór zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-3), ale również rodzaje dokumentów, które powinny być do niego dołączone, oraz przypadki, w których może być złożone wspólne zeznanie podatkowe. Podatnicy tak jak dotychczas obowiązani będą dołączać do zeznania dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Dokumenty te powinny potwierdzać m.in. nabycie rzeczy lub praw majątkowych oraz posiadanie przez zbywcę tytułu prawnego do rzeczy lub praw majątkowych wymienionych w zeznaniu.Od dziś obowiązuje zasada, że to notariusz określa w treści sporządzanych aktów notarialnych podstawę prawną pobrania podatku i sposób jego obliczenia bądź podstawę prawną niepobrania podatku. Do zakresu obowiązku pouczenia przez notariusza stron dodano konieczność ustnego pouczenia o ciążącym na stronach solidarnym obowiązku zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę w przypadku określenia lub podwyższenia wartości przedmiotu czynności.Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »