reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd może odmówić wydania wiążącej interpretacji

Urząd może odmówić wydania wiążącej interpretacji

Interpretację można uzyskać tylko wtedy, gdy wobec podatnika nie toczy się postępowanie, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.


Naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wynika to z art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 6, poz. 80 z późn. zm.).

Jak podkreśliła Dominika Cabaj, menedżer w zespole VAT firmy Deloitte, w sytuacji gdy wymienione postępowania się toczą, naczelnik lub dyrektor organu podatkowego może odmówić wydania interpretacji podatkowej. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbo- wej w Kielcach w decyzji wydanej 10 lipca 2006 r. (sygn. PP1-443/83/2006). Stwierdził, że w dniu składania wniosku o pisemną interpretację nie może się toczyć postępowanie lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Rozpoczęcie zaś któregoś z postępowań bądź kontroli skarbowej po dniu złożenia wniosku przez podatnika nie może być przyczyną odmowy udzielenia interpretacji.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama