| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ważna jest cena rynkowa

Ważna jest cena rynkowa

Wartość nieodpłatnych świadczeń należy określać biorąc przede wszystkim pod uwagę ceny rynkowe.


Podatnicy często mają problem z ustaleniem wartości przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia – wynika z informacji Gazety Prawnej.

Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość przysporzenia z tytułu otrzymanych nieodpłatnie rzeczy i praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Jak wyjaśnił nam Andrzej Dębiec, partner w Kancelarii Lovells, analogiczne zasady stosuje się przy ustalaniu wartości innego rodzaju nieodpłatnych świadczeń, z pewnymi jednak wyjątkami. Jeżeli świadczone nieodpłatnie usługi wchodzą w zakres działalności gospodarczej usługodawcy, to wartość świadczenia ustala się według cen stosowanych przez usługodawcę wobec innych odbiorców.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi uprzednio zakupione, wartość świadczenia odpowiada cenie zakupu tych usług. W sytuacji gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym udostępnieniem lokalu, wartość nieodpłatnego świadczenia ustala się w wysokości czynszu najmu, jaki przysługiwałby w przypadku zawarcia umowy najmu lokalu.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »