| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Billingi trzeba będzie zniszczyć

Billingi trzeba będzie zniszczyć

Dokumenty otrzymane przez wywiad skarbowy od operatorów telekomunikacyjnych, które nie potwierdziły popełnienia przestępstwa skarbowego, będą niszczone.


Zmiana prawa

Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej. Większość z nich miała charakter techniczny i legislacyjny. Jedyna merytoryczna poprawka wprowadzona przez Senat przewiduje obligatoryjny nakaz niszczenia dokumentów (danych billingowych) zebranych podczas śledztwa, w przypadku gdy wystąpienie o ujawnienie tych danych okazało się nieuzasadnione. Chodzi o sytuacje, gdy dokumenty nie potwierdziły podejrzeń wywiadu skarbowego wobec podatnika.Zgodnie z nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej, wywiad skarbowy będzie mógł wystąpić do operatora telekomunikacyjnego o wszelkie dane związane z połączeniami telefonicznymi, jeżeli uzna, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa skarbowego. Według pierwotnej wersji nowelizacji, minister finansów mógł nakazać zniszczenie dokumentów niepotwierdzających przestępstwa. Po przyjęciu poprawki będzie musiał nakazać ich zniszczenie.Rządowa nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej dostosowuje ustawę do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nakazał on ograniczenie niektórych uprawnień wywiadu skarbowego oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących prowadzenia kontroli resortowej. Korzystne dla podatników jest umożliwienie im korygowania deklaracji podatkowych w trakcie kontroli przeprowadzanej przez organy kontroli skarbowej po otrzymaniu protokołu kontroli.Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »