reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje znów spóźnione

E-deklaracje znów spóźnione

Wprowadzenie możliwości przesyłania drogą elektroniczną kolejnych rodzajów deklaracji - VAT-7, 7K, 8 oraz 9 - może się opóźnić. Nadal nie ma odpowiednich rozporządzeń ministra finansów.Rozporządzenie ministra finansów z 11 sierpnia w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, określa, że od 1 października będzie można przesyłać kolejne rodzaje deklaracji podatkowych – VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9. Jednak do tej pory Ministerstwo Finansów nie rozszerzyło katalogu podmiotów, które będą miały taką możliwość. Nie przygotowało też stosownych rozporządzeń, które pozwoliłyby na przesyłanie kolejnych rodzajów deklaracji drogą elektroniczną, mimo że do 1 października pozostały jedynie cztery dni.

Jeśli więc resort nie przyjmie rozporządzeń dotyczących m.in. struktury logicznej każdego z tych rodzajów deklaracji, oznaczać to będzie kolejne opóźnienie. Struktura logiczna to kod XML, który firmy muszą zastosować w swoich programach finansowo--księgowych, aby móc przesyłać deklaracje drogą elektroniczną.

Przypomnijmy. Możliwość przesyłania e-deklaracji została wprowadzona 16 sierpnia. Już wtedy informowaliśmy o opóźnieniach we wprowadzaniu nowego systemu. Co więcej, przedsiębiorcy zostali zobowiązani do poinformowania urzędów skarbowych o zamiarze przesyłania takich deklaracji. Musieli również uzyskać zaświadczenie z urzędu pozwalające im na przesyłanie deklaracji w ten sposób. W rzeczywistości firmy nie mogły przesyłać e-deklaracji od 16 sierpnia. Kolejne opóźnienia spowodowało wydanie niezbędnych rozporządzeń umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Struktura logiczna deklaracji PIT-4 i PIT-8A została uregulowana dopiero w rozporządzeniu ogłoszonym 11 września, a więc prawie miesiąc po terminie. Wprowadzenie konieczności uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego spowodowało jednak brak konieczności określenia struktury logicznej. W przypadku deklaracji VAT, które mogą być przesyłane od 1 października, takie opóźnienie uniemożliwi korzystanie z systemu. Będzie to miało również wpływ na dalsze prace resortu. Aby podatnicy mogli skorzystać z możliwości przesyłania kolejnych deklaracji w terminie, resort musi przyjąć odpowiednie rozporządzenia co najmniej 2 tygodnie przed terminem ustanowionym w rozporządzeniu w sprawie określenia rodzajów deklaracji. 

 Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama