| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Państwa członkowskie nie mogą całkowicie zwalniać małych firm z rozliczania podatku od towarów i usług. Procedury i zasady opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok dotyczący specjalnego traktowania małych przedsiębiorców w zakresie rozliczeń VAT (w sprawie Komisja/Austria, C-128/05).

ETS wskazał, że system ustanowiony rozporządzeniem austriackiego ministra finansów zwalnia przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie międzynarodowego przewozu osób i spełniają określone kryteria, z obowiązku prowadzenia rachunkowości dotyczącej VAT. Jako zwolnieni z wystawiania faktur wskazujących VAT, mogą do obrotu osiągniętego w Austrii stosować średnią stawkę kwot podlegających odliczeniu.

W takim przypadku nie mogą oni już powoływać innych kwot podlegających odliczeniu w ramach procedury zwrotu podatku. Zwolnienie to przejawia się w fakcie, że VAT nie jest ani deklarowany, ani płacony. Takie działania, zdaniem Trybunału, spowodowały, że Austria uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 ust. 1 lit. a) i ust. 2 oraz art. 22 ust. 3-5 VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. ETS podkreślił jednak, że art. 24 ust. 1 VI Dyrektywy przewiduje, że państwa członkowskie mają możliwość zastosowania uproszczonych procedur do celów naliczania i pobierania podatku takich jak systemy stawek zryczałtowanych.

Z brzmienia tego przepisu nie wynika, że państwa członkowskie mogą całkowicie zwalniać małe przedsiębiorstwa z obowiązku rozliczania VAT, ponieważ stanowi on, że procedury opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.

Więcej www.taxnews.pl

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »