reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Państwa członkowskie nie mogą całkowicie zwalniać małych firm z rozliczania podatku od towarów i usług. Procedury i zasady opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok dotyczący specjalnego traktowania małych przedsiębiorców w zakresie rozliczeń VAT (w sprawie Komisja/Austria, C-128/05).

ETS wskazał, że system ustanowiony rozporządzeniem austriackiego ministra finansów zwalnia przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie międzynarodowego przewozu osób i spełniają określone kryteria, z obowiązku prowadzenia rachunkowości dotyczącej VAT. Jako zwolnieni z wystawiania faktur wskazujących VAT, mogą do obrotu osiągniętego w Austrii stosować średnią stawkę kwot podlegających odliczeniu.

W takim przypadku nie mogą oni już powoływać innych kwot podlegających odliczeniu w ramach procedury zwrotu podatku. Zwolnienie to przejawia się w fakcie, że VAT nie jest ani deklarowany, ani płacony. Takie działania, zdaniem Trybunału, spowodowały, że Austria uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 ust. 1 lit. a) i ust. 2 oraz art. 22 ust. 3-5 VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. ETS podkreślił jednak, że art. 24 ust. 1 VI Dyrektywy przewiduje, że państwa członkowskie mają możliwość zastosowania uproszczonych procedur do celów naliczania i pobierania podatku takich jak systemy stawek zryczałtowanych.

Z brzmienia tego przepisu nie wynika, że państwa członkowskie mogą całkowicie zwalniać małe przedsiębiorstwa z obowiązku rozliczania VAT, ponieważ stanowi on, że procedury opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.

Więcej www.taxnews.pl

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama