reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego

Samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego

Fundacje i stowarzyszenia mogą zlecić prowadzenie księgowości biurom rachunkowym lub kupić specjalny program komputerowy. Tańsze, ale i bardziej pracochłonne, jest prowadzenie księgowości ręcznie.


Organizacje non profit, takie jak fundacje i stowarzyszenia, próbują jak najbardziej ograniczyć koszty swojej działalności. Dlatego istotne jest również zminimalizowanie kosztów księgowości.

Jeżeli ilość dokumentów księgowych jest stosunkowo niewielka, można skorzystać z usług biura księgowego. Przy obsłudze większej działalności, np.: stowarzyszenia, które posiada wielu członków ewidencja będzie bardziej skomplikowana. Operacji księgowych będzie w takim przypadku znacznie więcej, a koszt obsługi zewnętrznej zbyt duży.

Wiele organizacji decyduje się więc na prowadzenie księgowości bez pomocy programu księgowego, ale np. za pomocą arkuszy kalkulacyjnych. Robert Kaczorowski z firmy Rödl & Partner zwraca jednak uwagę, że wymaga to od księgowego większych kwalifikacji niż w przypadku prowadzenia księgowości za pomocą specjalnego programu. Nasz rozmówca twierdzi również, że jest to bardzo pracochłonne, ponieważ ustawa o rachunkowości nakłada wiele dodatkowych obowiązków. Do ich spełniania przystosowane są odpowiednie programy księgowe, które automatycznie generują pewne rodzaje dokumentów.

Jednak organizacje, których funkcjonowanie nie jest nastawione na osiąganie zysków, w związku z charakterem działalności, mają tych obowiązków znacznie mniej. Natomiast prowadzenie tzw. ręcznej księgowości w stowarzyszeniach i fundacjach często jest sposobem na zmniejszenie kosztów prowadzenia księgowości. Jest to też zgodne z obowiązującymi przepisami prawa bilansowego.

Inną możliwością jest stosowanie przez organizacje non profit tych samych księgowych programów komputerowych, z których korzystają firmy komercyjne. Jednak cena najtańszych programów to około 1500 zł. Lepsze programy są już droższe. Ich ceny wahają się w granicach 3000-5000 zł. Ci, którzy zdecydują się na taki zakup, muszą jednak mieć świadomość, że pociągnie on za sobą kolejne wydatki. Ciągłe zmiany w prawie wymagają bowiem częstej aktualizacji programu.

Kupno programu komputerowego będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy program będzie obsługiwał kilka tego typu organizacji.

Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama