| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opublikowano wzory PIT

Opublikowano wzory PIT

Minister finansów ustalił nowe wzory formularzy zeznań podatkowych PIT i ryczałtu ewidencjonowanego.


Nowe prawo

Od jutra zaczynają obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra finansów z 31 października 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 204, poz. 1504). Zmieniono treść załącznika nr 1, gdzie na nowo określono wzór PIT-28, czyli zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów.

Nowy kształt otrzymały również: formularz PIT/O będący informacją o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku oraz formularz PIT/D, czyli informacja o wydatkach mieszkaniowych.

Podobne zmiany zaczną obowiązywać w zakresie wzorów rocznego obliczenia podatku dochodowego oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie PIT, które ogłoszono w Dz.U. nr 204, poz. 1505. Zmiany dotyczą załączników do zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-38 i PIT-36L. Na nowo określono m.in. wzór informacji o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności w roku podatkowym (PIT/B), informacji o zryczałtowanym podatku dochodowym w roku podatkowym (PIT-X). Dodano załącznik nr 12 będący informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym (PIT-ZG). Wzory te będą stosowane do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2006 r. Zasada ta nie będzie miała zastosowania, jeśli przed dniem stosowania wejścia w życie tego rozporządzenia, czyli przed 28 listopada, zeznanie zostało złożone na dotychczasowym formularzu.

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »