| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Środki unijne będą włączone do budżetu

Środki unijne będą włączone do budżetu

Senat przyjął bez poprawek zmianę ustawy o finansach publicznych zakładającą włączenie środków unijnych do budżetu. Zaakceptował też ustawę zwalniającą z podatku 3,5-tonowe samochody.


Zmiana prawa


Senatorowie nie wprowadzili żadnych zmian do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o finansach publicznych, stanowiącej pierwszy etap planu naprawy funkcjonowania sektora publicznego. Związany jest on przede wszystkim z absorbcją środków unijnych w latach 2007-2013. Nowelizacja przewiduje m.in., że wszystkie środki otrzymywane z UE będą włączane do budżetu jako dochody. Nowością będzie także uchwalanie razem z budżetem planów finansowych agencji rządowych oraz likwidacja tzw. prefinansowania. Będzie ono dotyczyło jedynie umów zawartych na realizację projektów na lata 2004-2006.


Senat przyjął także nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Do najważniejszych zmian należy wyłączenie z opodatkowania podatkiem od środków transportowych 3,5-tonowych samochodów oraz zniesienie podatku od posiadania psów i zastąpienie go opłatą wprowadzaną przez rady gmin. Nowelizacja poszerza ponadto katalog zwolnień i wyłączeń w podatku od nieruchomości. Zmiany w opodatkowaniu mające wpływ na dochody gmin, w tym zwolnienie w podatku od środków transportowych oraz likwidacja podatku od posiadania psów wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2008 r. Pozostałe zmiany, mające charakter doprecyzowujący, zaczną obowiązywać od początku 2007 roku.


Senat przyjął także bez poprawek zmianę ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatku leśnym, która ujednolica regulacje tych ustaw z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów publicznych. Wszystkie nowelizacje trafią teraz do podpisu prezydenta.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »