reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Notariusze muszą wypełniać nowe obowiązki

Notariusze muszą wypełniać nowe obowiązki

W przypadku darowizny notariusze muszą określić jej przedmiot, wartość, a także grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą.


Nowe prawo


Minister finansów na nowo określił obowiązki notariuszy jako płatników podatku od spadków i darowizn. Notariusze jako płatnicy podatku od darowizny dokonywanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody będą musieli określać w treści sporządzanych aktów notarialnych podstawę prawną pobrania podatku i sposób jego obliczenia, a gdy czynność jest zwolniona z podatku – zamieszczą podstawę prawną zwolnienia. W przypadku darowizny mają obowiązek określić jej przedmiot, wartość a także grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą.



Podobne obowiązki będą na nich ciążyły w razie nieodpłatnego zniesienia współwłasności. W takim przypadku również będą musieli określić przedmiot czynności, wartość rzeczy lub prawa majątkowego w części przekraczającej wartość udziału we współ-własności przysługującego nabywcy przed jej zniesieniem, a także grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego zbywcę z nabywcą.



Rozporządzenie na nowo określa treść rejestru podatku, który muszą prowadzić płatnicy podatku od spadków i darowizn. I tak, rejestr ma zawierać m. in. rubryki dotyczące określenia grupy podatkowej wynikającej z osobistego stosunku łączącego strony czynności, a także kwotę pobranego podatku albo podstawę prawną jego niepobrania.



WAŻNE

Notariusze będą musieli m.in. określać w treści sporządzanych aktów notarialnych podstawę prawną pobrania podatku i sposób jego obliczenia, a gdy czynność jest zwolniona z podatku – zamieszczą podstawę prawną zwolnienia



Przypomnijmy, że w rejestrze podatku płatnicy dokonują podsumowania kwoty podatku pobranego w każdym miesiącu, za jaki jest dokonywane rozliczenie podatku z organem podatkowym, a w rubryce uwagi – odnotowują kwotę podatku przekazanego na rachunek bankowy organu podatkowego, datę wpłaty i okres, którego data dotyczy. Dozwolone jednak będzie zastąpienie rejestru podatku przez repertorium A. Jednak przepisy dotyczące rejestru należy wówczas stosować odpowiednio (Dz.U. nr 243, poz. 1763).



Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama