reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Środki unijne pod lepszą kontrolą

Środki unijne pod lepszą kontrolą

Jeżeli Polska nie będzie miała odpowiedniego systemu zabezpieczającego wydatkowanie środków unijnych, istnieje zagrożenie, że będzie musiała je zwrócić.NOWE PRAWO

W latach 2007-2013 Polska może otrzymać z Unii Europejskiej ponad 81 mld euro. Czesława Rudzka-Lorentz, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej NIK, przestrzega jednak, że nawet jeżeli środki będą należycie wykorzystane, to UE może nam nakazać ich zwrot tylko dlatego, że nie wykazaliśmy, że istniał system, który mógł zabezpieczyć ich prawidłowe wykorzystanie.


Resort finansów, w związku z takim zagrożeniem, wprowadził zmiany w ustawie o finansach publicznych. Od 1 stycznia koordynacja pracy audytu wewnętrznego w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej została skupiona w kompetencjach Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.

Jak wyjaśnia Paweł Banaś, wiceminister finansów, audyt środków unijnych wykonuje departament w MF i sieć urzędów kontroli skarbowej (UKS). W urzędach tych są komórki specjalizujące się w audycie.


- Departament musi przygotować program audytu oraz testy, a potem skoordynować wynik jego przeprowadzenia. Dopiero w momencie kiedy Komisja Europejska stwierdzi, że audyt został przygotowany i przeprowadzony poprawnie, możemy powiedzieć, że nasze środki są bezpieczne - wyjaśnia nasz rozmówca. Dodaje, że nowa struktura już nauczyła się funkcjonować i otrzymała od Komisji wysokie noty. Wsparcie jej niektórych działań przez audytorów wewnętrznych będzie jednak potrzebne, gdy do Polski zacznie napływać coraz więcej środków UE.


Czesława Rudzka-Lorentz podkreśla jednak, że Komisja nie zatwierdza już pojedynczych programów. Wymaga, aby kraje członkowskie tak zorganizowały system, by zarządzały środkami i odpowiadały za nie. Oznacza to, że obecnie musimy zagwarantować, by środki były prawidłowo wykorzystane, rozliczone, a nieprawidłowości zauważone. Jej zdaniem same urzędy kontroli skarbowej nie wystarczą.


Audyt w kształcie określonym przez dotychczasową ustawę o finansach publicznych krytykuje również Monika Niewinowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jej zdaniem podporządkowanie audytu wewnętrznego Głównemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej wydaje się logicznym rozwiązaniem.


Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama