| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Użytkowanie garażu podlega VAT

Użytkowanie garażu podlega VAT

Garaże wykorzystywane przez członków spółdzielni mieszkaniowych nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Ich użytkowanie powinno więc być opodatkowane VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.


Minister finansów nie zgadza się z zaprezentowanym w interpelacji poselskiej poglądem, że garaż znajdujący się przy bloku mieszkalnym służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni. Dlatego z tytułu użytkowania przez spółdzielców własnych garaży w zasobach spółdzielni mieszkaniowych powinien być naliczany 22-proc. VAT.


Jak wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).


Zgodnie z art. 2 ust. 2 wspomnianej ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć (art. 2 ust. 4), jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi.


Według Mnisterstwa Finansów ustawa o własności lokali wskazuje, że garaże (czy też miejsca postojowe w wielostanowiskowym garażu) nie należą do pomieszczeń pomocniczych, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi i służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Z tego wynika, że rozróżnienie między pojęciem lokali mieszkalnych i lokali o innym charakterze stosowane jest nie tylko w ustawie o podatku od towarów i usług.


Jak podkreśla minister finansów, pomieszczenia te nie są traktowane jak lokale mieszkalne i czynności dotyczące tych pomieszczeń są opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o VAT.Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »