reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy małżonków bez podatku

Umowy małżonków bez podatku

Małżonkowie zawierający umowy majątkowe nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. To samo dotyczy osób zawierających umowę odpłatnej renty.


NOWE PRAWO


Małżonkowie zawierający umowy majątkowe nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. To samo dotyczy osób zawierających umowę odpłatnej renty.

Od 1 stycznia 2007 r. podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają majątkowe umowy małżeńskie oraz ustanowienie odpłatnej renty. Czynności te zostały wykreślone z katalogu czynności podlegających temu podatkowi przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399).


Umowy małżonków


Wszystkie umowy małżeńskie prowadzące do przyjęcia odmiennego ustroju małżeńskiego niż ustawowa wspólność majątkowa były do końca 2006 roku opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Niezależnie od tego, czy małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa decydowali się na rozdzielność majątkową, czy też rozszerzenie lub ograniczenie wspólności, w każdym przypadku musieli odprowadzać fiskusowi podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ponieważ małżeńskie umowy majątkowe sporządzane są w formie aktu notarialnego, deklarację PCC należało wypełnić u notariusza, który jednocześnie pobierał podatek. W przypadku umowy małżeńskiej podatek od czynności cywilnoprawnych określony był kwotowo i wynosił 38 zł. Od 1 stycznia koszt zawarcia takiej umowy ograniczy się jedynie do opłaty notarialnej, nie będzie trzeba już płacić PCC.


Odpłatna renta


W katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu od początku 2007 roku nie ma już także umowy odpłatnej renty. W umowie takiej jedna ze stron zobowiązuje się za wynagrodzeniem względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub rzeczach oznaczonych co do gatunku. Do końca 2006 roku z tytułu zawarcia takiej umowy należało zapłacić podatek w wysokości 1 proc. skapitalizowanej wartości renty lub 1- albo 2-proc. podatek w przypadku, gdy podstawą opodatkowania była wartość rzeczy lub praw nabytych tytułem wynagrodzenia.


Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama