reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mandaty dla handlowców za stosowanie nazw ogólnych

Mandaty dla handlowców za stosowanie nazw ogólnych

Urzędnicy kontroli skarbowej w Szczecinie uważają, że na paragonach fiskalnych musi być nazwa szczegółowa towaru. Za jej brak karzą drobnych handlowców mandatami.


Kary za stosowanie nazw ogólnych na paragonach fiskalnych dotykają coraz większą grupę podatników. Gazeta Prawna pisała o takich przypadkach w województwie dolnośląskim. W grudniu 2006 r. ukarano natomiast wielu handlowców w Szczecinie.


- Zarzucono mi, że na paragonie nie może być tylko asortyment i ogólna nazwa towaru przypisana do danej grupy opodatkowania VAT, ale musi być też szczegółowa nazwa z oznaczeniem pojemności czy wagi - skarży się ukarana mandatem czytelniczka ze Szczecina.


Urzędnikom chodzi np. o to, że na paragonie nie wystarczy podać nazwy: piwo. Musi się też znaleźć jego nazwa i pojemność. Podobnie powinno być z innymi artykułami. Czytelniczka zwróciła się o pomoc do swojego serwisanta, który uznał wymagania urzędników za absurd. Argumentował, że w punkcie handlowym z 3 tys. produktów nie ma technicznych możliwości wprowadzenia nazw szczegółowych.


Czytelniczka podkreśliła również, że paragon nie jest fakturą, a inspektorzy kontroli stawiają właśnie takie wymogi. Karząc mandatami, powołują się na przepisy art. 61 par. 3 w związku z art. 53 par. 21 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego mówiące o wadliwie prowadzonych księgach i ewidencjach.


Z karaniem za nazwy ogólne nie zgadzają się eksperci.


- Przepisy rozporządzenia ministra finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. nr 108, poz. 948 z późn. zm.) nie mówią o szczegółowości nazw - uważa Jacek Pysa z Instytutu Studiów Podatkowych.


Jego zdaniem, inspektorzy mogliby ewentualnie formułować zarzuty pod adresem producenta kasy. Na wąskim paragonie fiskalnym nie ma bowiem fizycznej możliwości określenia szczegółowej nazwy.


- Skoro kasa spełnia wymogi prawne i została dopuszczona do obrotu, to podatnik, który jej używa, nie powinien ponosić konsekwencji z tego tytułu - stwierdził Jacek Pysa.


Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama