reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Świadczenia dla rodziny bez podatku

Świadczenia dla rodziny bez podatku

Świadczenie przyznane przez sąd cywilny w trakcie postępowania rozwodowego jako zabezpieczenie pozwu o alimenty nie jest opodatkowane.


Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię opodatkowania przychodów z innych źródeł.  W trakcie procesu rozwodowego sąd cywilny zasądził na rzecz żony od pozwanego męża świadczenie w trybie zabezpieczenia pozwu o alimenty. Zgodnie z art. 443 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (obowiązywał do 5 lutego 2005 r.) sąd na żądanie jednego z małżonków lub z urzędu orzekał postanowieniem o obowiązku małżonków przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny przez czas trwania procesu. Małżonkowie do czasu orzeczenia rozwodu pozostawali we współwłasności małżeńskiej.


Organy podatkowe uznały, że pieniądze wypłacone przez męża na rzecz żony na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu są przychodem z odrębnego źródła i podlegają opodatkowaniu.


Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który nie zgodził się z taką interpretacją. Sąd wskazał, że małżonków w trakcie procesu rozwodowego nadal łączy wspólność majątkowa małżeńska. W czasie trwania małżeństwa każdy z małżonków według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych ma przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.


Świadczenie wypłacane na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu pozwu o alimenty jest wypełnieniem obowiązku wobec rodziny. Uznanie go za przychód powodowałoby - zdaniem sądu - podwójne opodatkowanie: raz jako majątek wspólny małżonków, a raz jako alimenty.


Skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniósł dyrektor izby skarbowej. Podkreślał, że zwykłe świadczenie alimentacyjne też jest opodatkowane podwójnie.


NSA oddalił skargę kasacyjną. Potwierdził, że organy podatkowe nie miały podstaw do uznania spornego świadczenia za przychód z odrębnego źródła. Przyznane w oparciu o art. 443 k.p.c. świadczenie alimentacyjne w istocie nie wyszło poza majątek dorobkowy małżonków. Na mocy postanowienia sądu dokonano zabezpieczenia dostarczania nadal środków na utrzymanie rodziny.


Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK159/06


Aleksandra Tarka
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama