reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga nie może dotyczyć tylko jednego państwa

Ulga nie może dotyczyć tylko jednego państwa

Odliczenie i wyłączenia z podstawy opodatkowania PIT składek emerytalnych płaconych tylko funduszom z Danii naruszają prawo UE. Odliczenie takie nie przysługuje bowiem przy opłacaniu składek w innym państwie unijnym.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Komisja/Dania (C-150/04). Dotyczyła ona prawa do odliczania od podstawy opodatkowania PIT składek na ubezpieczenie emerytalne płaconych funduszowi z innego państwa członkowskiego.


Możliwe odliczenia


Zgodnie z duńskimi przepisami, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych składek zapłaconych w ramach programu emerytalnego, do których wstąpienie wynika ze stosunku pracy, lub składek dotyczących prywatnych programów, do których przystąpiono poza tym programem. Opodatkowaniu podlega natomiast wypłacana w ramach tych świadczeń emerytura.


Opodatkowanie emerytury


Żeby skorzystać z tego udogodnienia, muszą zostać spełnione warunki wskazane w ustawie o opodatkowaniu emerytur. Przewiduje ona, że odliczenie wpłacanych składek jest możliwe pod warunkiem, że towarzystwo ubezpieczeniowe lub kasa emerytalna, do których są wpłacane składki na emeryturę, posiadają siedzibę w Danii, prowadzą działalność w zakresie ubezpieczeń na życie w Danii za pośrednictwem stałego zakładu i posiadają zezwolenie organu nadzoru sektora finansowego na prowadzenie działalności w zakresie ubezpieczeń na życie lub prowadzą działalność w zakresie ubezpieczeń na życie w Danii za pośrednictwem oddziału i posiadają zezwolenie w innym państwie członkowskim Unii.


W przypadku innych instytucji finansowych oferujących programy emerytalne powinny one posiadać zezwolenie organu nadzoru sektora finansowego na prowadzenie działalności w Danii, co oznacza, że mają one siedzibę w tym państwie członkowskim lub są instytucją kredytową prowadzącą działalność w Danii za pośrednictwem oddziału po uzyskaniu zezwolenia w innym państwie członkowskim UE.


Rozstrzygnięcie Trybunału


Komisja Europejska zaskarżyła przedstawione zasady odliczania składek płaconych na ubezpieczenie emerytalne od podstawy opodatkowania PIT, ponieważ uznała, że mogą one stanowić ograniczenie swobody świadczenia usług przez instytucje finansowe z innych państw członkowskich.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przyjęcie takiego systemu ubezpieczeń na życie i systemu emerytalnego, które przewidują, że prawo do odliczenia i wyłączenia z podstawy opodatkowania składek przysługuje jedynie w odniesieniu do składek zapłaconych na podstawie programów emerytalnych prowadzonych przez towarzystwa emerytalne mające siedzibę w Danii, podczas gdy żadna ulga podatkowa o takim charakterze nie jest przyznawana w innych państwach członkowskich, stanowi uchybienie zobowiązaniom, które ciążą na państwie członkowskim na mocy art. 39, 43 i 49 WE.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama