reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Termin mija z końcem lutego

Termin mija z końcem lutego

Do 28 lutego pracodawcy powinni przekazać pracownikom formularze PIT-11/8B zawierające informacje o dochodach osiągniętych w 2006 roku.


Dane zawarte w formularzu PIT-11/8B stanowią podstawę do rozliczeń rocznych tych osób, które dokonają tego samodzielnie.


Obowiązek sporządzenia tego rodzaju informacji przez pracodawców wynika z art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisów tych wynika, że do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, czyli przede wszystkim pracodawcy, są zobowiązani przekazać podatnikowi i jego urzędowi skarbowemu imienne informacje o osiągniętych dochodach. Do ich sporządzenia służy specjalny formularz PIT-11/8B. Płatnicy umieszczają w tym druku dane o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek.


PIT-11/8B dotyczy kilku kategorii podatników. Chodzi o osoby, które w ubiegłym roku otrzymały wynagrodzenia m.in. ze stosunku pracy i służbowego, a także zasiłki wypłacone przez zakład pracy. Oprócz tego PIT-11/8B powinny otrzymać osoby, które otrzymały przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umowy zlecenia i o dzieło. W formularzu płatnicy umieszczają również dochody uzyskane na podstawie m.in. kontraktu menedżerskiego i umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama