| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Podatnik, który nie skorzysta z pośrednictwa Poczty Polskiej przy wysyłaniu pieniędzy za granicę, nie zapłaci już grzywny.


ZMIANA PRAWA

W senacie odbyło się głosowanie ustawy nowelizującej prawo dewizowe i kodeks karny skarbowy. W ustawie zostały uproszczone i uporządkowane przepisy dewizowe. Do najważniejszych zmian należy zapewnienie większej swobody w obrocie dewizowym poprzez uchylenie lub zawężenie ograniczeń dotyczących przepływu kapitału do i z krajów trzecich, a także uchylenie ograniczenia dotyczącego wywozu za granicę środków płatniczych, złota dewizowego i platyny dewizowej.


Po wejściu w życie nowelizacji nie będą już stosowane m.in. procedury odnoszące się do przekazywania za granicę środków płatniczych oraz dokonywania ich wpłaty na rachunki bankowe nierezydentów, prowadzone w bankach w kraju, o wartości przekraczającej 10 tys. euro. Zmiany w prawie dewizowym służą pełniejszemu dostosowaniu polskich przepisów do wspólnotowych.


Nowelizacja prawa dewizowego pociąga za sobą konieczność zmiany kodeksu karnego skarbowego głównie w części dotyczącej przestępstw przeciwko obrotowi dewizowemu. Katalog tych przestępstw zostanie zawężony. Chodzi tu głównie o wykreślenie kar za brak zezwoleń dewizowych, które na mocy nowelizacji prawa dewizowego nie będą już wymagane. Przykładowo z kodeksu karnego skarbowego zniknie przepis, który sankcjonuje ustalanie bądź przyjmowanie należności przez rezydenta od nierezydenta w innej walucie niż waluta wymienialna lub waluta polska.


W ustawie prawo dewizowe ma zostać uchylony cały rozdział 6, regulujący obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. W związku z tym z kodeksu karnego skarbowego zniknie regulacja, zgodnie z którą karą grzywny zagrożone jest zaniechanie korzystania z pośrednictwa Poczty Polskiej lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie za granicą działalności w dziedzinie poczty, przy wysyłaniu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych.


Ważne!
W prawie dewizowym ma być uchylony rozdział 6, regulujący obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »