reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Podatnik, który nie skorzysta z pośrednictwa Poczty Polskiej przy wysyłaniu pieniędzy za granicę, nie zapłaci już grzywny.


ZMIANA PRAWA

W senacie odbyło się głosowanie ustawy nowelizującej prawo dewizowe i kodeks karny skarbowy. W ustawie zostały uproszczone i uporządkowane przepisy dewizowe. Do najważniejszych zmian należy zapewnienie większej swobody w obrocie dewizowym poprzez uchylenie lub zawężenie ograniczeń dotyczących przepływu kapitału do i z krajów trzecich, a także uchylenie ograniczenia dotyczącego wywozu za granicę środków płatniczych, złota dewizowego i platyny dewizowej.


Po wejściu w życie nowelizacji nie będą już stosowane m.in. procedury odnoszące się do przekazywania za granicę środków płatniczych oraz dokonywania ich wpłaty na rachunki bankowe nierezydentów, prowadzone w bankach w kraju, o wartości przekraczającej 10 tys. euro. Zmiany w prawie dewizowym służą pełniejszemu dostosowaniu polskich przepisów do wspólnotowych.


Nowelizacja prawa dewizowego pociąga za sobą konieczność zmiany kodeksu karnego skarbowego głównie w części dotyczącej przestępstw przeciwko obrotowi dewizowemu. Katalog tych przestępstw zostanie zawężony. Chodzi tu głównie o wykreślenie kar za brak zezwoleń dewizowych, które na mocy nowelizacji prawa dewizowego nie będą już wymagane. Przykładowo z kodeksu karnego skarbowego zniknie przepis, który sankcjonuje ustalanie bądź przyjmowanie należności przez rezydenta od nierezydenta w innej walucie niż waluta wymienialna lub waluta polska.


W ustawie prawo dewizowe ma zostać uchylony cały rozdział 6, regulujący obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. W związku z tym z kodeksu karnego skarbowego zniknie regulacja, zgodnie z którą karą grzywny zagrożone jest zaniechanie korzystania z pośrednictwa Poczty Polskiej lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie za granicą działalności w dziedzinie poczty, przy wysyłaniu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych.


Ważne!
W prawie dewizowym ma być uchylony rozdział 6, regulujący obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych


Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama