| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie nie jest limitowane

Zwolnienie nie jest limitowane

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny nie jest ograniczone wartością przekazywanego majątku.


NOWE PRAWO


Od początku 2007 roku najbliższa rodzina spadkodawcy lub darczyńcy nie płaci podatku od spadków i darowizn. Z nowego zwolnienia korzysta jedynie część osób należących do I grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, wstępnych, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (tzw. zerowa grupa podatkowa). W gronie osób całkowicie zwolnionych nie znaleźli się: teściowie, synowa i zięć, którzy również są zaliczani do I grupy podatkowej.


Przyjęte w ustawie rozwiązania prowadzą do całkowitego zwolnienia z podatku. Oznacza to, że obdarowani i spadkobiercy mogą nabywać majątek o dowolnej wartości i w nieograniczonym czasie. Korzystając z całkowitego zwolnienia, trzeba jedynie pamiętać o obowiązku zgłaszania nabycia majątku o wartości przekraczającej kwotę 9637 zł (limit pięcioletni liczony dla jednego darczyńcy) oraz dokumentowaniu darowizn pieniężnych.


- W przypadku niespełnienia przez podatnika tych warunków opodatkowanie nastąpi na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - mówi Jan Sluzalek, radca prawny i ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio LEX).


Przypomnijmy, że w takim przypadku podatek będzie obliczony od nadwyżki nabytych rzeczy i praw majątkowych ponad kwotę wolną od podatku (9637 zł), według skali progresywnej (3, 5 lub 7 proc.).


Oprócz całkowitego zwolnienia ustawa reguluje wiele zwolnień szczególnych. Trzeba zatem pamiętać, że warunki do skorzystania z tych zwolnień (np. pięcioletni okres zameldowania przy uldze mieszkaniowej) nie odnoszą się do tzw. zerowej grupy podatkowej.


- W odniesieniu do najbliższych członków rodziny wymienionych w art. 4a ustawy wyłącznie niespełnienie przez nich warunków do całkowitego zwolnienia spowoduje ich opodatkowanie na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej i tylko w takich sytuacjach znajdzie do nich zastosowanie np. tzw. ulga mieszkaniowa przewidziana w art. 16 ustawy - wyjaśnia Jan Sluzalek.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »