| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Płatności wnosi się w urzędzie miasta

Płatności wnosi się w urzędzie miasta

Organem właściwym w sprawie opłat skarbowych od pełnomocnictwa i prokur procesowych przed Naczelnym Sądem Administracyjnym jest prezydent Warszawy.


NOWE PRAWO

Po zmianie przepisów o opłacie skarbowej od 1 stycznia 2007 r. opłatę tę można wnieść wyłącznie gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu. W związku z tym zmienił się m.in. tryb opłacania opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych przed sądami administracyjnymi. Obecnie organem właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz, prezydent miasta.


O tym, gdzie należy wpłacić opłatę, decyduje miejsce siedziby organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej, wydał zaświadczenie, zezwolenie, pozwolenie, koncesję. W przypadku złożenia pełnomocnictwa (prokury) decydujące znaczenie ma miejsce złożenia tego dokumentu.


Z uwagi na położenie siedziby Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie organem właściwym w sprawach opłat skarbowych od pełnomocnictw (prokur) procesowych składanych przed tymi sądami jest prezydent miasta stołecznego Warszawa.


Opłat skarbowych od pełnomocnictw składanych przed NSA i WSA w Warszawie można dokonywać przelewem na rachunek: dzielnica Śródmieście m.st. Warszawa, ul. Nowogrodzka 43, nr konta: 45 1240 1066 1111 0010 0317 1881, z dopiskiem opłata skarbowa za..., a także gotówką w kasie Urzędu m. st. Warszawa Wydział Budżetowo-Księgowy dla dzielnicy Śródmieście, adres: ul. Nowogrodzka 43, 00-691 Warszawa.


Pełnomocnicy powinni pamiętać o tej zmianie. Wybierając się do NSA czy WSA, nie opłacą już składanego przez siebie pełnomocnictwa czy jego odpisu znakami opłaty skarbowej.


W przypadku pozostałych sądów wojewódzkich o właściwości organu będzie również decydować miejsce położenia sądu. Odpowiednie informacje na temat tego, gdzie i jak można opłacić pełnomocnictwo, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich sądów administracyjnych. Ich adresy można znaleźć na oficjalnej stronie NSA.


17 złotych wynosi opłata skarbowa od pełnomocnictwa (prokury) lub jego odpisu, wypisu lub kopii.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK