| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na remonty obowiązuje 7-proc. stawka

Na remonty obowiązuje 7-proc. stawka

Roboty budowlane związane z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na dom mieszkalny są objęte 7-proc. stawką VAT.


Izba Skarbowa w Rzeszowie rozstrzygnęła kwestię wysokości stawki VAT stosowanej dla opodatkowania robót budowlanych związanych z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na mieszkalny.


Gmina jest w trakcie przetargu na roboty remontowo-budowlane związane z przebudową nieużytkowanego dla celów dydaktycznych budynku szkoły na budynek mieszkalny (mieszkania komunalne). W budynku są użytkowane dwa mieszkania komunalne. Gmach został objęty projektem przebudowy, a procedura uzyskania pozwolenia na przebudowę szkoły na mieszkania komunalne jest w toku. Powstała wątpliwość, jaką stawką VAT należy opodatkować roboty objęte projektem przebudowy.


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) od dnia przystąpienia Polski do UE do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu m.in. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , a także obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.


Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.


O przeznaczeniu budynku, którego dotyczą prace polegające na budowie i remontach, przesądza przy zmianie sposobu użytkowania pozwolenie na budowę właściwego organu według przepisów prawa budowlanego.


W omawianym przypadku rozpoczęto procedurę uzyskania pozwolenia na wykonanie robót budowlanych związanych z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny, a więc zamierzenie budowlane dotyczy obiektu budownictwa mieszkaniowego.


Wobec tego dla opodatkowania VAT sprzedaży robót budowlanych objętych tym pozwoleniem ma zastosowanie stawka VAT w wysokości 7 proc. do 31 grudnia 2007 r.


Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 21 lutego 2007 r. (nr IS.II/2-443/229/06).


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »