reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Minister finansów jeszcze w tym roku zamierza zlikwidować wojewódzkie kolegia skarbowe.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt o zmianie ustawy o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Projekt zakłada likwidację funkcjonujących dziś wojewódzkich kolegiów skarbowych (WKS).


WKS miały ułatwiać współdziałanie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Chodziło o zwiększenie skuteczność realizacji ich ustawowych zadań. Narzędziem, jakim posługują się WKS, są uzgodnienia, a także możliwość inicjowania i opiniowania rozwiązań z zakresu prawa podatkowego i celnego. WKS mają też możliwość uzgadniania trybu i zakresu wymiany informacji niezbędnych do realizacji swoich zadań.


Resort zdecydował, że kolegia jeszcze w tym roku zostaną zlikwidowane. Ma to wpłynąć na zwiększenie elastyczności we współpracy pomiędzy poszczególnymi organami. Pomoże też dostosować tę współpracę do aktualnych potrzeb polityki podatkowej. Jak bowiem podkreśla resort finansów, często współpraca w ramach posiedzeń WKS dotyczy zagadnień obejmujących tylko niektóre organy wchodzące w skład kolegiów, angażując jednak kadrę pozostałych niezainteresowanych bezpośrednio daną tematyką organów, jak ma to miejsce na przykład w przypadku wojewodów, którzy kierują administracją zespoloną. Charakter zadań przez nich wykonywanych jest zupełnie odmienny niż organów podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Dlatego też - zdaniem ministerstwa - nie wydaje się zasadne kontynuowanie współpracy pomiędzy organami podatkowymi, celnymi i skarbowymi na szczeblu wojewódzkim w tak sformalizowanej formie.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama