| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie program pomocowy z ulgami

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną. Został on przygotowany na podstawie delegacji zawartej w art. 20d ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).


Projektowane rozporządzenie stanowi program pomocowy, którego celem jest określenie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości, ustanowionego w drodze uchwały rady gminy podjętej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Przepis ten przewiduje, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne niż wynikające z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienia z podatku od nieruchomości (zwolnienia ustawowe określa w formie listy art. 7 ust. 1 ustawy).


Po wejściu w życie przepisów rozporządzenia (ma to nastąpić po 14 dniach od ich ogłoszenia) rady gmin będą mogły udzielać w formie uchwał, regionalnej pomocy inwestycyjnej na warunkach określonych w rozporządzeniu, bez konieczności notyfikacji tych uchwał i pomocy z nich wynikającej dla indywidualnych podmiotów do Komisji Europejskiej. Rozporządzenie określa w szczególności: warunki korzystania z programu pomocowego, rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, maksymalną wielkość pomocy dla obszarów, na których może być udzielana pomoc oraz zasady kumulacji pomocy. Z nowych przepisów wynika m.in., że udzielana pomoc może być obliczana w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe oraz w aktywa niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc pracy utworzonych bezpośrednio w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego.


Warto przypomnieć, że do 31 grudnia 2006 r. obowiązywało w podobnym zakresie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. nr 142, poz. 1017).


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK