| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższe rezerwy banków

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.


ZMIANA PRAWA


Od 1 stycznia 2008 r. rozszerzeniu ulegnie wykaz zabezpieczeń ekspozycji kredytowych - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego w resorcie finansów. Nowa regulacja ma wprowadzić zmiany do rozporządzenia z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie zasad tworzenia rezerwy na ryzyko związane z działalnością banków (Dz.U nr 218, poz. 2147).


Banki zobowiązane są do tworzenia rezerw na ryzyko związane z ich działalnością. Rezerwy celowe muszą być tworzone m.in. w zakresie bilansowych należności kredytowych wynikających z pożyczek i kredytów detalicznych.


Nowym zabezpieczeniem umożliwiającym bankom tworzenie mniejszych rezerw będzie - zgodnie z projektem - gwarancja lub poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych. Rezerwa celowa będzie mogła być utworzona w mniejszej wartości także w przypadku, gdy bank udzieli kredytu pod zabezpieczenie w postaci cesji praw wynikających z umowy ubezpieczenia. Resort finansów wyjaśnia, że umowa ubezpieczenia dopuszcza możliwość skorzystania przez instytucję finansową z zabezpieczenia w postaci cesji praw do odszkodowania.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »