reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister sam wybierze szefów skarbówki

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.


W czwartek Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o izbach i urzędach skarbowych. Obowiązek przeprowadzania konkursów na szefów izb i urzędów istnieje od 2003 r. Rząd uznał jednak, że dłużej nie będzie sobie wiązał rąk konkursami. Podobnie zrobił już w przypadku służby cywilnej, którą zastąpił państwowym zasobem kadrowym. Spośród członków zasobu rządzący mogą swobodnie mianować urzędników. Tak samo ma wyglądać wybór szefów skarbówki. Minister finansów będzie mógł ich powoływać spośród członków skarbowego zasobu kadrowego. W jego skład wejdą pracownicy resortu finansów, skarbówki oraz urzędnicy z państwowego zasobu kadrowego. Predyspozycje kandydatów do skarbowego zasobu kadrowego będą sprawdzane w trakcie postępowania kwalifikacyjnego. Przeprowadzi je komisja powołana przez ministra finansów. Dyrektorzy i wicedyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli zajmować te stanowiska w jednej izbie lub jednym urzędzie nieprzerwanie przez pięć lat. Resort będzie mógł przedłużyć ich kadencje, ale na nie więcej niż pięć lat. Minister będzie też mógł wielokrotnie przenieść dyrektora izby bądź naczelnika urzędu na takie samo stanowisko w innej izbie i urzędzie.

- System naboru na stanowiska dyrektora bądź naczelnika izby czy urzędu skarbowego będzie dzięki temu bardziej przejrzysty - zachwalał projekt w Sejmie wiceminister finansów Marian Banaś.

Opozycja krytykuje propozycje rządu. - To zmiana logiki wyboru dyrektorów i naczelników skarbówki. Nowi szefowie będą bardziej zależni od ministra finansów. Preferowani będą mierni, ale wierni. Ci, którzy się wychylą, którzy będą mieć swoje zdanie w jakiejś sprawie, inne niż minister, będą mogli być w każdej chwili odwołani. Bez podania powodu - przekonywał poseł Jakub Szulc (PO). - Ten projekt nie nadaje się do tego, by nad nim pracować - stwierdził. I złożył wniosek o jego odrzucenie. Głosowanie w piątek. Koalicjanci popierają projekt, najpewniej trafi on więc do dalszych prac w komisjach.

Piotr Skwirowski

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama