reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Refundacja kosztów może być utrzymana

Refundacja kosztów może być utrzymana

Będziemy starali się utrzymać system zwrotu części wydatków inwestorów indywidualnych na materiały budowlane – zapewnił minister budownictwa Andrzej Aumiller.


Minister budownictwa Andrzej Aumiller powiedział wczoraj w rozmowie z GP, że będą prowadzone prace zmierzające do utrzymania po 1 stycznia 2008 r. systemu zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Chodzi o wydatki na materiały budowlane wykorzystane do budowy domów lub mieszkań objętych definicją budownictwa społecznego.

Minister podkreślił, że nie chodzi o fizyczny zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, co może zakwestionować UE, tylko o refundację części wydatków na zakup materiałów. Zgodnie z obowiązującą do końca tego roku ustawą kwota zwrotu odpowiada różnicy między 7proc. a 22proc. stawką VAT.

Wsparcie dla samodzielnych

Wygaśnięcie ustawy najbardziej odczują osoby samodzielnie budujące czy remontujące domy lub mieszkania. Według Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa, w systemie gospodarczym powstaje w Polsce około połowa domów. Zdaniem ministra budownictwa - najwyżej 20 proc. domów. Niemniej ta forma zasługuje na wsparcie. Każde oddanie lokalu przekłada się na pozytywne efekty dla budżetu państwa.

- Mieszkanie trzeba wykończyć i wyposażyć, a to wiąże się z dalszymi inwestycjami. Państwo uzyskuje w ten sposób nie tylko VAT, ale także wpływy z podatków i składki od producentów i zatrudnionych przez nich pracowników. To pobudza wzrost. Dlatego warto znaleźć rozwiązanie, które utrzyma system zwrotu części wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe - uważa Andrzej Aumiller.

Możliwe bezterminowe ulgi

W Sejmie znajduje się przygotowany przez SLD projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący m.in. bezterminowe przedłużenie obowiązywania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Minister Aumiller poinformował, że odpowiedni projekt przygotowała także Samoobrona.

Dotychczas rząd kategorycznie odmawiał przedłużenia ustawy rekompensującej wprowadzenie wyższego VAT na materiały budowlane, co miało miejsce 1 maja 2004 r. We wtorek wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska powiedziała jednak, że rząd zastanawia się nad ewentualnym przedłużeniem ustawy, jeśli uda się to pogodzić z ułatwieniami w definicji budownictwa społecznego.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci prawa kanoniczego, prawo wyznaniowego oraz prawo rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama