REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy obawiają się o przyszłe płace

REKLAMA

Ministerstwo zapowiada, że gdy powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, to zwiększą się wynagrodzenia jej pracowników. Zdaniem celników, zyskają osoby mało zarabiające i z krótkim stażem.

Z pierwotnego projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wynika, że najniższa pensja urzędnika nowej administracji, która ma zacząć funkcjonować od przyszłego roku, będzie wynosić trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Zatem będzie mogła wynosić około 2808 zł (dziś minimalne wynagrodzenie to 936 zł). Ministerstwo Finansów ocenia tę zmianę jako jedną z najbardziej pozytywnych, jeśli chodzi o reformę skarbówki. Celnicy, którzy mają zostać włączeni do nowej struktury, nie są jednak o tych zaletach przekonani.

- Nieprawdziwe są twierdzenia MF w zakresie zwiększenia realnego wynagrodzenia dla wszystkich, którzy mieliby stać się pracownikami KAS od 1 stycznia 2008 r. Ewentualny zysk mógłby dotyczyć tylko tych osób, które mają krótki staż w służbie celnej i zarabiają mało, gdyż w KAS wszyscy bez względu na aktualny staż mają zacząć od zera - tłumaczyła Iwona Fołta, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.

Jak podkreśla, będzie to oznaczać, że funkcjonariusze i pracownicy, którzy przez lata sukcesywnie wypracowywali większe zarobki, utracą je po powołaniu KAS na rzecz młodych pracowników z krótkim stażem. Zdaniem Iwony Fołty, środki na wynagrodzenia pozostaną bez zmian, zmieni się tylko sposób ich rozdziału, z preferencjami dla młodych ludzi.

Nasza rozmówczyni dodała także, że w momencie powołania KAS i zmiany statusu prawnego - mundurowego na cywilny - pracownicy KAS utracą wszystkie dotychczas nabyte prawa, w tym uprawnienia przynależne wyłącznie funkcjonariuszom służby mundurowej: 100 proc. uposażenia za czas choroby, dodatek za stopień służbowy, dodatek za wieloletnią służbę, dodatki służbowe, ekwiwalent pieniężny za umundurowanie, świadczenia socjalne (dopłata do wypoczynku dla siebie i rodziny, raz w roku bilet dla siebie i rodziny), dodatkowy urlop wypoczynkowy, świadczenia z tytułu służbowego przeniesienia do innej miejscowości, płatny urlop zdrowotny z zachowaniem prawa do uposażenia.

PRZYKŁAD: ZMIANY W WYNAGRODZENIU
Od 2008 roku
• Pensja brutto pracownika KAS - 2808 zł
Dzisiejsze zarobki
• Funkcjonariusz celny (służba mundurowa) - 1943,79 zł netto
• Pracownik cywilny - 1889,18 zł netto
• Różnica - 54,61 zł netto
Od kwoty brutto odliczono zarówno dla funkcjonariusza celnego, jak i pracownika cywilnego stałe składki: emerytalno-rentowe, zdrowotne, koszty dojazdu (108,50 zł - otrzymują to wszyscy), wypadkowe oraz podatek dochodowy według stawki 19 proc. (uwzględniając kwotę zwolnienia, tj. 47,71 zł.).
Dodatkowo pracownikom cywilnym odliczana jest składka chorobowa w wysokości 2,45 proc., tj. 68,60 zł. Wynagrodzenie za czas choroby wynosi 80 proc.
Funkcjonariusze celni nie płacą tej składki, gdyż za funkcjonariuszy służb mundurowych płaci Skarb Państwa. Uposażenie za czas choroby wynosi 100 proc.

Opracowanie za pomocą danych służby celnej

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA