| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowany zwrot akcyzy

Opodatkowany zwrot akcyzy

Zaliczana do kosztów akcyza od używanego auta sprowadzonego do Polski będzie po jej zwrocie opodatkowana PIT.


zmiana prawa

Projekt specjalnej ustawy regulującej zwrot akcyzy osobom fizycznym od sprowadzonego z zagranicy po 1 maja 2004 r. używanego samochodu przewiduje zmiany m.in. w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uznając zwrot części akcyzy za przychód z prowadzonej działalności. Jednocześnie zwalnia podatników z obowiązku płacenia podatku dochodowego od części akcyzy podlegającej zwrotowi. Postanowiliśmy zapytać ekspertów, co ta zmiana będzie oznaczać dla podatników.


Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, twierdzi, że w świetle proponowanych zmian zwrot akcyzy będzie stanowić dla podatników przychód. Podatnicy wykorzystujący samochód w działalności gospodarczej będą zobowiązani zapłacić PIT od kwoty otrzymanego zwrotu akcyzy.


- Należy jednak zwrócić uwagę, że przychód podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, powstały w związku ze zwrotem akcyzy, będzie zwolniony z opodatkowania. Zatem zmiana w przepisach ustawy o PIT będzie neutralna dla podatników wnioskujących o zwrot akcyzy od używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy - argumentował Marcin Zimny.


Projektowana ustawa o zwrocie podatku akcyzowego określa, że zwrot akcyzy dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności (nabycie samochodu przez osoby prywatne), nie będzie stanowił dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT.


- Jednak w przypadku, gdy podmiot uprzednio zaliczył akcyzę do kosztów uzyskania przychodów, zwrot akcyzy będzie stanowił przychód podlegający opodatkowaniu - tłumaczył Szymon Parulski, menedżer, doradca podatkowy z Ernst&Young.


Jego zdaniem celem omawianych regulacji jest wyeliminowanie jakichkolwiek wątpliwości podatników co do zasad traktowania zwrotu akcyzy. Proponowane regulacje powinny również wyeliminować wątpliwości ze strony urzędów skarbowych.


Z opinii ekspertów, z którymi rozmawialiśmy wynika, że zmiana w ustawie o PIT, jaką przewiduje projekt ustawy o zwrocie akcyzy, będzie w większości przypadków neutralna dla podatników. Takiego zdania jest m.in. Łukasz Postrzech, konsultant w Accreo Taxand. Jego zdaniem z uzasadnienia projektu wynika, że nie zawsze tak będzie.


- Zwolnienie od opodatkowania zwrotu akcyzy nie będzie jednak dotyczyć wszystkich podmiotów. Potencjalny zwrot akcyzy będzie zawsze stanowić przychód podatkowy dla podmiotów nabywających pojazdy celem ich wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy akcyza zapłacona przy nabyciu pojazdów została przez nich zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT - twierdzi nasz rozmówca.


Dodaje, że może to w praktyce prowadzić do pogorszenia sytuacji niektórych podatników PIT. Projektowane przepisy można interpretować tak, że podatnicy ci powinni zaliczyć do przychodów podatkowych zwrócony podatek akcyzowy nawet wtedy, gdy uprzednio nie ujęli go w kosztach uzyskania przychodów.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »