| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prowizje to nie dochód

Prowizje to nie dochód

Uznanie przez radę gminy za źródło jej dochodów własnych m.in. różnych prowizji jest nieistotnym naruszeniem prawa. Niemniej uchwała taka powinna zostać zmieniona.


Pojęcie: różne prowizje w kontekście dochodów własnych gminy nie mieści się w ustawie o finansach publicznych - stwierdziło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. Tym samym zapisanie takich prowizji w uchwale rady gminy ustalającej źródła własnych dochodów stanowi nieistotne naruszenie prawa.


W uchwale rady gminy Michów, ustalającej źródła dochodów własnych jednostek budżetowych oświaty i ich przeznaczenia oraz utworzenia rachunków tych dochodów wskazano, że źródłem dochodów własnych są różne prowizje. Jak wskazuje RIO, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.), organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego przyjmując uchwałę w sprawie rachunku dochodów własnych powinien ustalić źródła dochodów własnych, które mają być gromadzone na rachunkach tych dochodów przez jednostki budżetowe wskazane przez radę gminy. Jednak określenie źródła dochodów własnych pojęciem różne prowizje nie wypełnia dyspozycji wskazanego przepisu. Nie określa bowiem rodzaju tych prowizji. Tym samym budzi wątpliwości co do jego stosowania.


Ważne!

Uchwały rady gminy i zarządzenia wójta objęte zakresem nadzoru regionalnej izby obrachunkowej powinny być przesyłane do organu nadzoru w ciągu 7 dni od daty ich podjęcia.

Kolegium uznało błąd w uchwale za nieistotne naruszenie prawa, które rada gminy powinna usunąć na najbliższej sesji przez wprowadzenie zapisu szczegółowo określającego źródła dochodów własnych.

W uzasadnieniu orzeczenia kolegium zwróciło uwagę, że gmina naruszyła ustawowy termin przekazania uchwały do organu nadzoru, gdyż nadesłano ją niemal z rocznym opóźnieniem. Tymczasem zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), uchwały rady gminy i zarządzenia wójta objęte zakresem nadzoru regionalnej izby obrachunkowej powinny być przesyłane do organu nadzoru w ciągu 7 dni od daty ich podjęcia, a obowiązek ich terminowego przekazania ciąży na wójcie gminy.


Uchwała nr 69/2007


Marcin MusiaŁ

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK