reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Postępowania nie trzeba zawieszać

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.


Przeciw spółce toczyło się postępowanie w sprawie rozliczenia podatku akcyzowego. W trakcie jego trwania ogłoszono upadłość podatnika. W związku z tym wniósł on o zawieszenie postępowania, powołując się na art. 201 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Argumentował, że umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym stanowi zagadnienie wstępne.


Organy podatkowe obu instancji wydały postanowienia odmowne. Wskazały, iż zagadnieniem wstępnym nie jest postępowanie upadłościowe, odrębne i niezależne od postępowania podatkowego i niemające bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie zobowiązania podatkowego już istniejącego.


Sąd podzielił tę argumentację. Stwierdził, że zawieszenie postępowania ze względu na ogłoszenie upadłości przewidziano co prawda w postępowaniu cywilnym i sądowo-administracyjnym, ale nie podatkowym. Przepis art. 201 Ordynacji zawiera zamknięty katalog przesłanek zawieszenia postępowania.


W praktyce przesłanka zagadnienia wstępnego jest przedmiotem kontrowersji. Zagadnieniem wstępnym mogą być wyłącznie kwestie prawne, które ujawniły się w toku postępowania i dotyczą istotnej dla sprawy przesłanki wydania decyzji albo z przepisów prawa wynika wprost konieczność rozstrzygnięcia danej kwestii. Nie zaistnieje ono zatem w przypadku, gdy wydanie decyzji podatkowej może mieć wpływ na ustalenia faktyczne. Z ustaleniami faktycznymi mogą wiązać się określone skutki procesowe, ale powstanie takiego zagadnienia nie rodzi obowiązku zawieszenia postępowania.


Sygn. akt I SA/Bd 54-56/07


WIESŁAWA KOZŁOWSKA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama