| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Województwa stracą pieniądze

Województwa stracą pieniądze

Nowelizacja ustawy o dochodach samorządów spowoduje zmniejszenie udziału województw w CIT.


ZMIANA PRAWA

Zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynikają z konieczności uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 30/04). Nakazał on określić zasady podziału subwencji ogólnej w części regionalnej dla województw oraz w części równoważącej dla gmin i powiatów. Zasady mają znaleźć się w ustawie, a nie, jak obecnie, w rozporządzeniu ministra. Trybunał stwierdził też, że województwa nie mogą finansować ulg w przewozach autobusowych z dochodów własnych.


O zbadanie sprawy zwróciło się dwóch marszałków województw, którzy uznali, że zadanie takie, jak komunikacja miejska nie powinno być zadaniem własnym województw. Trybunał przychylił się do tego wniosku. Ministerstwo Finansów musiało więc znowelizować ustawę.


- Wyrok TK oznacza, że zakwestionowane zadanie jest zadaniem własnym administracji rządowej. A skoro tak, to środki na finansowanie tego zadania musiały wrócić do budżet państwa - wyjaśniła Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Zmiana ustawy spowoduje zmniejszenie udziałów województw w CIT o 1,9 proc. (z 15,9 do 14 proc.). Wszystko wskazuje jednak na to, że środki utracone przez samorządy trafią do nich z powrotem. Zakwestionowane zadanie realizować będzie samorząd. Zmieni się jednak forma przepływu pieniędzy. Nie będzie to już zadanie własne samorządów, ale zlecone przez administrację rządową. Mimo to województwa na tym stracą.


- Województwa będą otrzymywały dotację, a nie, jak obecnie, udział w CIT. Ma to znaczenie dla samodzielności finansowej samorządów, ponieważ dostaną one pieniądze na konkretne zadanie - wyjaśniła Katarzyna Kuniewicz.


Nowelizacja zakłada też likwidację rezerwy subwencji i przeznaczenie tych środków na wzmocnienie systemu wyrównawczego. Likwidacja rezerwy ma być źródłem dodatkowych dochodów gmin. Obecnie 98 proc. środków przeznaczanych na część wyrównawczą dla samorządów jest rozdysponowywanych według zasad określonych w ustawie, a 2 proc. według zasad określanych co roku w rozporządzeniu ministra. Po nowelizacji całość środków z części wyrównawczej będzie dzielona według jednolitych zasad określonych w ustawie.


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK