reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wspólność majątkowa nie musi trwać cały rok

Wspólność majątkowa nie musi trwać cały rok

Tylko małżeństwo rozliczających się wspólnie podatników powinno trwać cały rok. Jeżeli chodzi o wspólność majątkową, to wystarczy, żeby istniała w ostatnim dniu roku podatkowego.


Małżonkowie, którzy zamierzali wspólnie się rozliczyć z dochodów osiągniętych w 2005 roku, wystąpili do naczelnika urzędu skarbowego o interpretację prawa podatkowego. We wniosku wyrazili pogląd, że jeżeli cały rok byli małżeństwem, a przez ponad 11 miesięcy w roku obowiązywała ich wspólność majątkowa, to nabyli prawo do łącznego opodatkowania dochodów. Naczelnik jednak uznał stanowisko małżonków za nieprawidłowe. Jego zdaniem, małżonkowie, którzy chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową od 1 stycznia do 31 grudnia.


Regulacja ustawowa


W zażaleniu na to postanowienie podatnicy wskazali, że z art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wynika obowiązek istnienia wspólności majątkowej przez cały rok. Mowa jest tylko o pozostawaniu przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim. Dyrektor izby skarbowej podzielił jednak stanowisko organu I instancji i odmówił uchylenia wydanego wcześniej postanowienia.

Podatnicy wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W uzasadnieniu podtrzymali argumentację prezentowaną w trakcie postępowania podatkowego. Dodatkowo przedstawili poglądy wyrażane w fachowych publikacjach o braku jednoznaczności wspomnianego przepisu.


Warunki rozliczenia


WSA podzielił pogląd prezentowany przez skarżących podatników. Sąd stwierdził, że tylko w odniesieniu do kwestii pozostawania w związku małżeńskim zawarte zostało zastrzeżenie, że ma on trwać przez cały rok podatkowy. Wymóg ten nie odnosi się natomiast wprost do innych warunków, od których uzależnione jest skorzystanie z łącznego rozliczenia dochodów, w tym do wspólności majątkowej. Oznacza to, że wspólność nie musi występować przez cały rok - zauważył sąd. Wystarczy, aby istniała w roku podatkowym. Skoro w przepisie ustawy występuje słowo - istnieje - a zasadą w PIT jest rozliczenie z upływem roku, zatem należy uznać, że wspólność majątkowa powinna istnieć w ostatnim dniu roku podatkowego - uznał WSA. Wyrok jest nieprawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 3926/06


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama