| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządową nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Projekt zakłada wprowadzenie nowej instytucji - skarbowego zasobu kadrowego (SZK), z którego minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wybór urzędników na te stanowiska dokonywany jest w drodze konkursów.


Nowelizacja przewiduje, że do SZK wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów oraz podległych mu jednostek organizacyjnych, a także osoby tworzące Państwowy Zasób Kadrowy (PZK). Kwalifikacje kandydatów do SZK zostaną sprawdzone w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzanego przed komisją powołaną przez ministra finansów. W projekcie ustawy wskazano także sytuacje, w których będzie mieć miejsce obligatoryjne odwołanie osób zajmujących kierownicze stanowiska w administracji podatkowej.


Resort finansów proponuje, aby stanowisko dyrektora izby skarbowej albo naczelnika urzędu skarbowego można było pełnić nie dłużej niż pięć lat w jednym urzędzie. Minister będzie mógł przedłużyć ten termin, ale nie dłużej niż na kolejne pięć lat.


Osoby, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą zajmowały stanowiska dyrektora, wicedyrektora i naczelnika, automatycznie staną się członkami SZK. Nie będzie to jednak dotyczyło osób niebędących urzędnikami służby cywilnej. Będą one zobowiązane do ukończenia z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego w ciągu dwóch lat od dnia przeprowadzenia pierwszego naboru do SZK. Osoby, które nie spełnią tego warunku, zostaną odwołane.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »