reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki powinny dokonać korekty

Spółki powinny dokonać korekty

Spółka, która przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2006 rok otrzyma informacje o zdarzeniach mających wpływ na treść tego dokumentu, musi dokonać korekty.


Do końca czerwca firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, spółka otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie.

Łukasz Hadyś, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young, przyznaje, że w swojej praktyce spotykał się z błędną identyfikacją tego typu zdarzeń. Jego zdaniem ich charakter w dużej mierze zależy od specyfiki działalności spółki. Jednak kilka z nich można uznać za powszechne. Przykładowo spłata należności otrzymanej po dniu bilansowym, na które utworzono odpisy aktualizujące. Zaistnienie takiej sytuacji powoduje konieczność rozwiązania odpisu na dzień bilansowy.

Kolejnym zdarzeniem, które należy uwzględnić w sprawozdaniu za 2006 rok - według eksperta - jest sprzedaż składników majątkowych po cenie niższej od ich wartości netto na dzień bilansowy. Powoduje to konieczność utworzenia odpisu aktualizującego. Należy pamiętać, że takie postępowanie może determinować również umowa przedwstępna lub otrzymane oferty zakupu - niekoniecznie umowa sprzedaży.

Podobnie jest ze zmianą oceny ryzyka, w oparciu o które utworzono rezerwę na dzień bilansowy, również w sytuacji, gdy rezerwa gwarancyjna tworzona jest w oparciu o współczynniki awaryjności. Każda zmiana tych współczynników może wpływać na konieczność aktualizacji rezerwy na dzień bilansowy.

- Moim zdaniem, głównym powodem problemów jest niekompletna procedura przygotowywania sprawozdań finansowych oraz podporządkowanie księgowości zasadom podatkowym - twierdzi Łukasz Hadyś. Wyjaśnia, że aby wyeliminować przypadki pominięcia istotnych zdarzeń, konieczna jest aktualizacja procedury raportowania, angażując w ten proces inne działy spółki (np. windykacji, inwestycji, techniczny) i zapewniając ich efektywną komunikację z działem finansowym. Procedura powinna określać również kryteria oceny istotności zdarzeń, na podstawie których podejmowana jest decyzja o ewentualnej zmianie sprawozdania.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama