reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na zwolnieniu brak kosztów

Na zwolnieniu brak kosztów

U pracowników będących na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Zasiłek chorobowy nie jest przychodem ze stosunku pracy.


Jeśli pracownik nie świadczy pracy, a przebywa na zwolnieniu lekarskim znaczenie przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów będzie miał okres zwolnienia lekarskiego.


Jak wyjaśniła Magdalena Mucha-Prymas, menedżer podatkowy BDO Numerica, zgodnie z art. 92 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia (wynagrodzenie chorobowe), chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.


- Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) otrzymane przez pracownika wynagrodzenie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy i dlatego przy obliczaniu tego wynagrodzenia należy uwzględnić koszty uzyskania przychodów - tłumaczyła Magdalena Mucha-Prymas.


Dodała, że sytuacja przedstawia się odmiennie w przypadku, gdy okres niezdolności do pracy trwa łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, ponieważ od 34 dnia zwolnienia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, a jedynie zasiłek chorobowy wypłacany na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.


- Zasiłek chorobowy nie zalicza się do przychodów ze stosunku pracy, gdyż stanowi on przychód z innych źródeł. A zatem przy obliczaniu wysokości zasiłku do wypłaty - kosztów uzyskania przychodów nie uwzględnia się. Dla takiej kwalifikacji zasiłku nie ma znaczenia fakt, czy jest on wypłacany przez organ rentowy, czy też przez pracodawcę - argumentowała nasza ekspert z BDO Numerica.


Jej zdaniem, jeśli pracownik oprócz zasiłku otrzymał inne świadczenie bądź wypłatę zaliczane do przychodów ze stosunku pracy, przy obliczaniu wartości pieniężnej tego świadczenia bądź wypłaty należałoby uwzględnić koszty uzyskania przychodów.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama