| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rumunia zmienia opodatkowanie aut

Rumunia zmienia opodatkowanie aut

Rząd rumuński przygotowuje zmiany w opodatkowaniu używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Obecnie stawki opłat od takich aut rosną wraz z wiekiem pojazdu.


Rumunia ma podobne problemy z opodatkowaniem używanych aut co Polska. Przepisy podatkowe dyskryminują samochody ze względu na wiek. Rumuński minister finansów Varujan Vosganian potwierdził, że rząd Rumunii przygotowuje reformę systemu opodatkowania samochodów. Decyzja ta jest konsekwencją zażądania przez Komisję Europejską zmiany przepisów, które dyskryminują osoby sprowadzające używane samochody z zagranicy. Zgodnie z obowiązującymi w Rumunii przepisami wysokość podatku nakładanego na pojazdy silnikowe rośnie wraz z wiekiem rejestrowanego samochodu. Biorąc pod uwagę, że rumuńska opłata rejestracyjna nakładana jest w momencie wejścia samochodu na rynek krajowy, najwyżej opodatkowane są samochody używane sprowadzane z państw członkowskich.


Nowe stawki opłaty rejestracyjnej zostaną uzależnione od poziomu emisji spalin przez określony model samochodu i tak jednak w przypadku używanych samochodów sprowadzanych zza granicy będą niższe niż te obecnie obowiązujące.


Przypomnijmy, w marcu 2007 r. Komisja Europejska zażądała od władz rumuńskich zmiany tych przepisów, wskazując, że mają one charakter dyskryminujący. Swoje stanowisko oparła na orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w wyrokach dotyczących węgierskich i polskich przepisów o akcyzie na samochody sprowadzane z zagranicy rozstrzygnięcia w tych sprawach oparł na schemacie, który zakłada, że podatek nakładany na sprowadzane samochody używane, zarejestrowane wcześniej w innym państwie członkowskim, nie może przewyższać podatku wliczonego w wartość rezydualną podobnego samochodu, który zarejestrowany został w kraju.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »