| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe formularze certyfikatów rezydencji

Nowe formularze certyfikatów rezydencji

Urzędy skarbowe wydają już zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na nowych formularzach.


NOWE PRAWO


Obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie wzorów zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. nr 72, poz. 482). Weszło w życie 8 maja i od tego dnia - jak podkreśla Izba Skarbowa w Szczecinie - urzędy skarbowe wydają zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie do celów podatkowych na nowych formularzach.


Certyfikat rezydencji podatkowej wydawany jest na dwóch formularzach: CFR-1 oraz CFR-2. Pierwszy z nich wypełniany jest przez urząd skarbowy na wniosek podatnika, który potrzebuje zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie w Polsce. Drugi jest wydawany jako zaświadczenie o miejscu zamieszkania do celów podatkowych w Polsce osoby fizycznej osiągającej przychody (dochody) z oszczędności (faktycznego odbiorcy).


Z wyjaśnień szczecińskiej Izby Skarbowej wynika, że zmiana wprowadzona do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w art. 3 wprowadza nową definicję rezydencji podatkowej. Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, podlegają osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce. Za mającą miejsce zamieszkania na terytorium naszego kraju uznana jest osoba, która ma w naszym kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK