reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pobyt w uzdrowisku można odliczyć od dochodu

Pobyt w uzdrowisku można odliczyć od dochodu

Osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć od dochodu - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wydatki poniesione na leczenie w uzdrowisku.


Urząd Skarbowy Łódź-Polesie rozstrzygnął kwestię, czy wydatki stanowiące koszt przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i koszt takiego leczenia, poniesione przez osobę niepełnosprawną, można odliczyć od dochodu w ramach wydatków na rehabilitację. Podatnik jest osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe. 18 grudnia 2006 r. otrzymał skierowanie NFZ na leczenie uzdrowiskowe z określonym terminem leczenia od 1 do 20 października 2007 r. (liczba dni zabiegowych - 18).


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.


Za wydatki rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na:

- odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne: osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego; osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu,

- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

- odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym czy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.


Warunkiem koniecznym umożliwiającym odliczenie wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę.


Ze skierowania na leczenie uzdrowiskowe NFZ wynika jednoznacznie, że świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego. Podatnikowi przysługuje więc prawo odliczenia od dochodu wydatków związanych z przejazdem na i z leczenia uzdrowiskowego. Wysokość wydatków jest ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.


Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie (nr IB/415-6A/07).


Ważne!

Podatnikowi przysługuje prawo odliczenia od dochodu wydatków związanych z przejazdem na i z leczenia uzdrowiskowego. Wysokość wydatków jest ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama