reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku przesądza o zaliczeniu go do związanego z działalnością gospodarczą. To zaś powoduje konieczność zapłaty podatku według wyższej stawki.


Spółka dokonała korekty deklaracji podatkowej w zakresie kwalifikacji posiadanych budowli i gruntów z dotychczasowej związanej z działalnością gospodarczą na tzw. pozostałe. Od 2004 roku przestała wykorzystywać je gospodarczo. To, zdaniem spółki, oznacza, że nie można im przypisać charakteru związanego z działalnością gospodarczą. Wójt gminy wskazał jednak, że istota zaliczenia budowli i gruntów jako związanych z działalnością gospodarczą polega na samym fakcie ich posiadania przez przedsiębiorcę. Nie ma znaczenia okoliczność zaprzestania ich wykorzystywania.


Sąd zgodził się ze stanowiskiem organów podatkowych. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r.) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Zatem spółka musiałaby nie tylko wykazać, że nie wykorzystuje gruntów, ale też, że nie może ich wykorzystywać ze względów technicznych.


Sygn. akt I SA/Wr 1404/06, 1405/06, 1406/06


Olga Stepasiuk

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama