reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Gdy płatnik nie może prawidłowo dostarczyć podatnikowi informacji PIT-11/8B o uzyskanych przez niego dochodach, to powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy.


Płatnik, w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, zobowiązany jest sporządzić imienną informację dla podatnika PIT11/8B. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jak wyjaśnił Michał Lejman, asystent w BDO Numerica, informacje te w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik przekazuje podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, gdy płatnik nie może spełnić wskazanego obowiązku, gdyż wysyłane do podatnika informacje wracają jako niedostarczone. Co w takiej sytuacji powinien zrobić?- W pierwszej kolejności płatnik powinien zweryfikować prawidłowość adresu i adresata informacji. Jeżeli nie doszło do żadnej pomyłki, wówczas płatnik, korzystając z usług poczty powinien jeszcze raz wysłać informację listem poleconym. Jeśli ponownie dokumenty nie zostaną doręczone, wówczas płatnik o tym fakcie powinien poinformować urząd skarbowy właściwy dla podatnika, któremu nie można dostarczyć informacji - radził Michał Lejman.Według niego, takie zachowanie, po pierwsze, będzie dochowaniem należytej staranności. Po drugie, zabezpieczy płatnika przed odpowiedzialnością za niewypełnienie swoich obowiązków ustawowych.- Oczywiście płatnik w swojej dokumentacji koniecznie powinien posiadać zarówno kopię pisma skierowanego do urzędu skarbowego, jak i wysyłane informacje z adnotacją o niemożności dostarczenia adresatowi - podkreślił nasz rozmówca.Jednocześnie dodał, że w praktyce w przypadku niedostarczenia informacji PIT11/8B do końca lutego to sami podatnicy w celu prawidłowego złożenia deklaracji rocznej upominają się o te dokumenty. Wtedy też okazuje się, że przyczyną całego zamieszania jest zmiana miejsca zamieszkania podatnika.Ewa Matyszewska


ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama