| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższy VAT tylko na montaż

Niższy VAT tylko na montaż

Wyrób i produkcja okien stanowią dostawę towaru, zaś ich wstawienie w danym budynku - usługę montażu. Tylko ta druga czynność jest opodatkowana do końca 2007 roku 7-proc. VAT.


Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja i sprzedaż stolarki okienno-drzwiowej oraz jej montaż. W firmie została przeprowadzona kontrola. Urzędnicy stwierdzili nieprawidłowości w rozliczeniu VAT. Najpoważniejsza to zastosowanie niewłaściwej stawki na wyrób i montaż stolarki w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W efekcie została określona kwota zwrotu różnicy VAT.


Na decyzję tę pełnomocnik spółki wniósł skargę do WSA w Białymstoku. Twierdził, że opodatkowanie VAT uzależnione jest od brzmienia norm klasyfikacyjnych oraz dokładnego rozdzielenia przedmiotów opodatkowania na towary i usługi.


Rozstrzygający sprawę sąd przypomniał, że przepisy uzależniają opodatkowanie VAT również od brzmienia norm klasyfikacyjnych. Zasadne jest więc stanowisko, że aby oznaczyć zakres opodatkowania danego towaru lub czynności, należy sięgnąć nie tylko do treści ustawy, ale też treści norm klasyfikacyjnych. Obowiązek opodatkowania danej czynności oraz właściwa dla niej stawka podatku wynikać mogą wyłącznie z ustawy podatkowej, ale jeżeli przepisy te odwołują się do statystycznych norm klasyfikacyjnych, to mają one bezpośredni wpływ na ustalenie właściwej stawki VAT.


Od 1 maja 2004 r. dostawę materiałów budowlanych objęto 22-proc. stawką VAT. Jednak do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7-proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez tego typu roboty należy rozumieć roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów.


Sąd stwierdził, że stanowisko spółki, co do rozumienia pojęcia robót budowlano-montażowych nie zasługuje na uwzględnienie. Nie można zgodzić się z szerokim rozumieniem tego pojęcia, w myśl którego robotami budowlano-montażowymi jest montaż okna rozumiany jako wszelkie czynności podjęte w celu wykonania końcowego produktu, jakim jest okno, w tym jego zamontowanie. Obie czynności podlegają opodatkowaniu według innych stawek.


Sygn. akt I SA/Bk 337/06


MICHAŁ STUCZYŃSKI

gp@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »